You are here

Mistrovství ČR Footy 2017

TOPlist

Nejvýznamnější akcí roku 2017 bylo

1.jednorázové mistrovství ČR třídy FOOTY
na Výrovické přehradě u Znojma.

a tedy se jí věnujme trochu podrobněji. Na podzim roku 2016 mě oslovil Zdeněk Hanzal ze Znojma, že by rád uspořádal mistrovství republiky pro FOOTY, a co já na to. Co na to říci jiného než ANO!
A tím začal kolotoč mailů ve kterých jsme si ujasňovali formát soutěže, jestli jednodenní nebo dvoudenní, zda pouze FOOTY nebo i volnou regatu pro větší modely, jaká je voda (já nikdy před tím ve Výrovicích nebyl), propozice, rozhodčí, ceny, velikost dráhy a spousty dalších drobností které dělají soutěž soutěží.
V tomto se projevily rozdíly mezi ním, který pořádal svou první a hned velkou soutěž a chtěl mít vše připravené již v zimě, a mnou, který je zvyklý z MP, že stačí aby byl termín v kalendáři a propozice se vydají dva týdny před soutěží. Po bójkách a vybavení se stačí shánět týden předem... Tak mě musel uhánět a asi ze mě neměl moc dobré spaní. Tímto se mu za toto hluboce omlouvám.
Proč takový dlouhý úvod ze zákulisí příprav soutěže? To abych zdůraznil, že ač toto mistrovství pořádal Zdeněk jako svou první soutěž a hned takového rozsahu, tak tato byla zorganizována naprosto profesionálně, s erudicí starého matadora-pořadatele. Sice když jsem se s ním loučil, tak říkal něco ve smyslu "už nikdy více...", ale podle toho, že už je znám termín 2. MiČR opět na Výrovické přehradě, to asi nebylo myšleno úplně vážně.

Zdeňku díky!

Ale dejme raději slovo přímo jemu:

1.Otevřené Mistrovství ČR Footy 27.5.2017 – Výrovická přehrada u Znojma.

V sobotu 27.5.2017 proběhlo na Výrovické přehradě u Znojma 1.Otevřené Mistrovství ČR plachetnic kategorie Footy, doplněné regatou plachetnic bez rozdílu tříd "O Znojemskou Okurku".
Soutěžící se začali sjíždět už v pátek, takže technická přejímka modelů proběhla včas a bez nejmenších problémů.
Přesto, že nedorazili všichni přihlášení, bylo při prezentaci napočítáno 26 modelů. Tedy velmi slušná účast. V hojném počtu pod vedením Pawla Dejnaka dorazili kolegové z Polska. Nelitovali cesty dlouhé pár set kilometrů a dovezli sebou kvalitní závodníky včetně mistrů Polska. Tedy poprvé v české historii Footy se na startu sešli nejlepší z Čech, Moravy a Polska.
Rozjížďky začaly podle plánu, zahájili je žáci s juniory, a po nich následovaly rozjížďky seniorů. Díky disciplinovanosti soutěžících všechno probíhalo bez potíží, jen všechny potrápil vítr měnící v nepravidelných intervalech svoji sílu.
Abychom vyšli vstříc prosbě kolegů z Polska o včasný odjezd, posunul se začátek startu regaty až na úplné ukončení soutěže Footy.
Velké finále začalo po přestávce na oběd ve 14 h a stálo opravdu za to! Zasloužilo by si místo odjetých 5 jízd minimálně 15, protože každá z jízd byla skutečným zážitkem a nelítostným soubojem nejlepších z nejlepších.
Hned po skončení finálové rozjížďky proběhlo vyhlášení s předáním cen, a kolegové z Polska se vydali na dlouhou cestu domů. Díky jim za účast!
Poté začala po kratičké pauze Regata. Opět je potřeba ocenit trpělivost se kterou soutěžící čekali na zahájení jediné 3 hodinové jízdy regaty. Nicméně bylo opět skvělým zážitkem sledovat NSSky Františka Chmelky, Reného Walenty či Filipa Straňáka při souboji s neskutečně jedoucím ergéčkem Vladimíra Synka – se svým „prckem“ nadělil všem za pouhou třičtvrtěhodinku dvě kola !!!
Z průběhu soutěžního dne jsem získal velmi podstatnou zkušenost. Takováto soutěž musí být minimálně dvoudenní. Jedině tak je možné dát dostačující prostor a čas všem kategoriím a soutěžícím.
Závěrem bych chtěl poděkovat všem soutěžícím za účast, za to, že vážili ve většině případů nelehkou a dlouhou cestu k nám. Stejně tak našim rozhodčím panu Bradáčovi a Pavkovi, kteří kromě přestávky na oběd strávili celý den na stanovišti rozhodčích. Ještě jednou veliké poděkování všem!
Zdeněk Hanzal st. – odpovědný pořadatel.


V kategorii juniorů se umístili:

  1. Filip Fedor CZE 15
  2. Dominik Zaborniak POL 71
  3. Daniel Hubáček CZE 43

A v kategorii seniorů na stupních vítězů stanuli:
  1. Vladimír Synek CZE 35
  2. Rafal Kowalczyk POL 15
  3. Dalibor Sebera st. CZE 67

Výsledky MiČR Footy 2017

Fotogalerie Zdeňka Hanzala ml.