You are here

Historie

TOPlist

Footy ve světě
Historie třídy footy se začíná psát v roce 1981, kdy Brett McCormack z Nového Zélandu uviděl v časopise "Model Boats" fotografie jachty "Choppa" konstruktéra Rogera Stollery, a ta jej inspirovala k návrhu 12-palcové jachty pro školní projekt. Mnohem později, v roce 1996, ji postavil jako neřízený model pro svého 2-letého syna. V roce 2000 Richard Web přišel s nápadem založit třídu "Footy" jako rádiem řízené jachty pro ježdění na bazénu v Weymouth Sailing Week.
Třídu následně šířili po celém světě "Ancient Mariners" z Aucklandu na Novém Zélandu, kteří si stavěli a závodili s modely třídy "Footy". V roce 2001 Brett McCormack přestavěl svůj původní 12-palcový model a upravil jej na dálkové ovládání. Tak vzniknul slavný model "Bobabout". Během následujících čtyř let se třída rozšiřovala a vzniklo mnoho modelů podle různých plánů a a konstrukcí.
Soutěže začaly být pořádány řadou klubů v Británii a na jihu Nového Zélandu. V roce 2005 "British Model Yachting Association" se rozhodla oficiálně přijmout třídu Footy. Mezinárodní tým připravil nové pravidlo o měřícím boxu s cílem dát dohromady různé verze modelů Footy po celém světě. Všichni původní zakladatelé a příznivci 12-palcových jachet se mohli podílet na návrhu tohoto pravidla. V roce 2006 se stala třída Footy oficiální třídou "American Model Yachting Association". Od roku 2007 jsou pořádány mezinárodní soutěže a třída se dále rozvíjí a šíří do dalších zemí.
Zdroj: Wikipedia

Footy v ČR
Asi první zmínkou o těchto malých modelech plachetnic v ČR je článek Víti Vymětala Stavba plachetnice Blanche vydaný na stránkách MoNaKa 20.3.2007.
Výraznější aktivita ovšem nastala až v červnu 2009, kdy na diskuzním fóru www.mojehobby.cz byla zmíněna stavba polské konstrukce "Opalek" Pawla Dejnaka z Wroclawi. Vlákna jsou k nahlédnutí zde a zde .
Po počátečním nadšení a příslibu stavby několika modelů, došlo po několika odsuzujících komentářích typu "tak malá plachetnice nemůže rozumně plachtit" k výraznému poklesu zájmu o tuto kategorii.
Později se několik modelů předvedlo na srazech na pražských Lužinách, jedna akce proběhla v Žirovnici, kde ji v roce 2011 uspořádal brněnský klub RC Fógli info o akci zde .

Footy a Moravský Pohár
V roce 2010 jsme v DDM Třinec měli zapůjčenu formu na trup footy od pana F.Chmelky z Orlové. Po vylaminování několika kusů, kdy některé odešly dokonce na Vysočinu a do Čech, se podařilo několik modelů dokončit. V letech 2011-12 byla jedna plachetnička brána sebou na soutěže Moravského Poháru pro zabavení se ve volném čase, v r. 2013 jsme jezdili již dva a na podzim 2013 jsme okusili poprvé skutečné závody na Těrlické Plachtě díky pozvání p. F.Chmelky. Byli jsme sice jen dva, ale stálo to za to a chytlo nás to! V 2014 již byly soutěže třídy Footy pořádány v rámci Moravského Poháru, . Na jaře jsme začínali tři, ale po prázdninách už nás v Třebíči plachtilo osm. Pro rok 2015 již je třída Footy zařazena do MP jako plnohodnotná soutěž a v celkovém pořadí je již hodnoceno 15 modelů.

Národní registr
Další krok v rozvoji footy se udál 19.6.2016 ve Wroclawi v rámci Mistrovství Polska třídy FOOTY, kdy Svatopluk Hubáček přejal od Pawla Dejnaka funkci národního koordinátora footy pro ČR a a současně i dočasného pro Slovensko. Současně byli technickými komisaři jmenováni Dalibor Sebera z Třince (CZE 13) a Ladislav Douša z Písku (CZE 22).
Tímto jsme přejali právo ale i povinnost se starat o rozvoj této třídy v ČR a vést národní registr modelů.

Footy v Čechách
V roce 2016 se také rozjel druhý seriál soutěží pro footy pořádaný Laďou Doušou v Praze a Písku čímž se footy vrátila opět na celorepublikovou působnost.

Mistrovství ČR třídy Footy
V roce 2017 bylo uspořádáno první Mistrovství ČR třídy FOOTY na Výrovické přehradě u Znojma. Organizace se ujal pan Zdeněk Hanzal a to velmi úspěšně. Mistrovství se zúčastnilo celkem 6 juniorů a 20 seniorů, z toho jeden junior a 7 seniorů bylo z Polska. Takže první akce tohoto formátu a hned s mezinárodní účastí!Historie v obrazech
Takto skromně jsme začínali se dvěmi plachetničkami v dubnu 2014 v Třešti.
   

A takto to už vypadalo v červnu 2014 v Třinci.
       

A takto v Třebíči 2016.

A takto v červnu 2017 na Mistrovství ČR Footy na Výrovické přehradě.
MiČR Footy 2017 - Po startu     MiČR Footy 2017>


To je krátký pohled hlavně na dění v Čechách a na Moravě. Jinde určitě vznikly další modely, o některých se ví, o některých ne, některé ustrnuly ve stádiu výstavby. Pokud má někdo informace o dění v ČR, nechť je pošle na admina tohoto webu pro doplnění. Čas běží rychle a za chvíli budeme těžce vzpomínat, jak to vlastně začalo.
Děkuji předem.