You are here

Mistrovství ČR Footy 2019

TOPlist

Jednorázové mistrovství ČR třídy FOOTY 2019

je od odpoledních 14:00 19.května 2019 již minulostí.Proběhlo již potřetí ve stejném místě na Výrovické přehradě u Znojma pod taktovkou Zdeňka Hanzala.

O tom, co se tam dělo, napsal pár slov z pohledu soutěžícího Zdeněk Bílek. Dejme mu tedy slovo:

O víkendu 18. – 19. května 2019 se konal 3. ročník Mistrovství ČR v kategorii Footy.
Letos – na rozdíl od loňska, kdy jsem se zúčastnil pouze jako divák a fanoušek – jsem, díky podlým intrikám pořadatele a některých účastníků, byl přihlášen jako závodník (sic!). Společně s Vláďou Synkem jsme na místo konání dorazili v pátek kolem šesté večer a zanedlouho po vystoupení z auta jsem nafasoval loďku a posléze i RC soupravu. Lodičku laskavě poskytl zapálený „footy-nkář“ a organizátor soutěže Zdeněk Hanzal, a RC aparaturu zapůjčil pravidelný účastník a vítěz dosavadních 2 mistrovství, Vladimír Synek. Oběma dodatečně co nejsrdečněji děkuji, protože mi tím připravili spoustu nevšedních zážitků.
Ještě v pátek večer proběhlo školení ohledně pravidel, vedené rozhodčím Standou Jakešem, který se nejen tohoto úkolu zhostil s profesionální bravurou. Po školení následovaly všeobecné konzultace a výměna zkušeností mezi přítomnými účastníky. Diskutovaná témata musela být opravdu velice závažná a důležitá, protože někteří rozpouštěli diskusní kroužky až notně po půlnoci. Shrnuto a podtrženo: Těžká jsou rána opilcova …
Sobotní program začal vzhledem k pozdnímu ulehnutí dost brzo – v 8 hodin ráno - rozjížďkami juniorů, poté následovaly 2 rozjížďky seniorů a rozjížďka Regaty o Znojemskou okurku. Po polední pauze proběhlo ještě jedno kolo všech rozjížděk a v podvečer pak sprint v kategorii footy, tentokrát bez rozlišení věkových kategorií.
V kategorii footy juniorů startovali 3 závodníci, seniorů bylo 17, sprintu se zúčastnilo 14 závodníků a účastníků Regaty bylo 12. Mezi juniory startovala i jediná reprezentantka něžného pohlaví celého mistrovství, Tereza Seberová. Již tradičně byla přítomna početná výprava závodníků z Polska, kteří velmi úspěšně zasáhli do bojů o přední místa.
Den byl nabitý a jízdy měly díky extrémně proměnlivému větru dost dramatický průběh. Výměny plachet mezi jednotlivými jízdami byly naprosto běžné, ale velmi často se ukázaly jako neefektivní, protože vítr nejen v každém kole, ale dokonce i v průběhu jednotlivých kol dokázal měnit rychlost od vánku doslova po vichřici a obráceně. Někteří soutěžící, mezi něž musím bohužel započíst i sebe, se s takovými podmínkami nedokázali vypořádat a ze závodů museli odstoupit. Nějakým způsobem se mi podařilo zaplavit trup a tím potažmo i elektroniku, o které je všeobecně známo, že s vodou nekamarádí. Nedokončil jsem tedy odpolední rozjížďky a z nedělního finále jsem musel odstoupit. Na výsledkové listině jsem byl uveden pouze jako účastník závodů. Ale co, nemůže být každý den posvícení. I tak jsem si sobotu parádně užil.
Nad korektním průběhem soutěže bděl rozhodčí soutěže se svým týmem. Díky jejich profesionálnímu přístupu probíhaly všechny rozjížďky korektně, podle pravidel, a co víc, velmi úspěšně se jim dařilo dodržet i časový rozvrh závodů.
V podvečer se vítr trochu uklidnil a sprint footy proběhl v pohodové atmosféře, bez jakýchkoliv potíží.
Po oficiálním programu dne následovala volná zábava, opékání buřtů doprovázené diskusí nebo jen posezení kolem ohně – samozřejmě opět doprovázené diskusí. Někteří po náročném dni uléhali časně, jiní opět až kolem půlnoci.
V neděli ráno to vypadalo, že se vítr vyřádil den předem a žádný nebude. Nejhůře na tom byli junioři, kterým zpočátku skoro nefoukalo. Ke konci jejich finále nakonec už vál docela příjemný vítr, tak akorát pro footy. Následovala obě finále footy seniorů a nakonec finálová rozjížďka Regaty. Díky příjemnému větru bylo na co koukat a závody byly opravdu zajímavé. Do oběda závody skončily a ve 13:30 došlo na vyhlášení výsledků.
V kategorii footy juniorů zvítězil Daniel Hubáček, zlato ve sprintu ukořistila Tereza Seberová, v seniorech se na prvním místě, doslova po bitvě na ostří nože, umístil dosavadní vítěz všech předcházejících mistrovství, Vladimír Synek a v Regatě zvítězil člen polské výpravy, Rafal Kasprzak.
Je vidět, že jednotliví závodníci se vypracovávají jak po technické, tak po plavební stránce a díky tomu získávají závody stále lepší a napínavější soutěžní atmosféru. Na druhou stranu nelze nezmínit, že přes takřka hmatatelnou rivalitu během rozjížděk probíhalo celé mistrovství ve velmi přátelském a pohodovém duchu.
Nakonec nelze než opět poděkovat obětavému organizátorovi Mistrovství, Zdeňkovi Hanzalovi a partě pomocníků z Těšína, která byla nápomocná při stavbě a bourání závodiště, rozhodčímu Standovi Jakešovi a jeho týmu za nekompromisní, ale spravedlivé a profesionální řízení závodů a samozřejmě všem účastníkům za příjemnou a přátelskou atmosféru během celého víkendu. Za počasí, které nakonec bylo lepší než předpověď, by se asi slušelo zapálit svíčku…
3. Mistrovství ČR Footy 2019 skončilo, ať žije 4. Mistrovství ČR Footy 2020!
Zdeněk Bílek

A když už jsme dali slovo zástupci soutěžících, podívejme se, jak to viděl pořadatel a tak tady je jeho glosa:

3.Mistrovství ČR Footy Výrovice 2019
18. a 19 května 2019 jsme se opět sešli na 3.mistrovství ČR kategorie Footy. Z důvodů jediného možného volného květnového termínu hlavního rozhodčího Standy Jakeše se posunulo konání závodů o týden dopředu. Předpověď počasí byla velmi nepříznivá, slibovala déšť a zimu. Naštěstí rosničkářům jako mnohokrát nevyšla, a denní teploty se držely po oba dva dny na přijatelných hodnotách.
Tradičně všichni soutěžící dojeli už v pátek a parta těšíňáků jako vždy první, což znamenalo včasné a perfektní postavení všech tratí včetně zatažení mola do studené vody. Tímto jim moc děkuji za pomoc stejně jako za nedělní úklid.
Hlavní sudí Standa Jakeš přijel jak slíbil, první část polské výpravy také. Druhá várka polských závodníků se objevila v kempu až po půlnoci. Všem polským účastníkům vyslovuji veliký dík že přijeli v hojném počtu jako každý rok a nelitovali dlouhé cesty k nám!
Dobrovolné školení pravidel jachtingu, které nám profesionálně podal Standa Jakeš se proto uskutečnilo už v pátek večer. Dle mého soudu splnilo svůj účel na 100%. Po školení proběhly rozverné večerní konzultace, já se letos zůčastnil pražsko–znojemské, a mohu potvrdit, že to nebylo nic pro slabé povahy.
Konzultovat s oběma absolventy polské námořní akademie mi dalo zabrat fest!!....:-)
Sobotní program se po zahájení rozjel v minimálním skluzu na plné obrátky a to díky nekompromisnímu vedení hlavním rozhodčím, který měl k dispozici i svůj kompletní rodinný tým – manželku Martinu a syna Tomáše. Všechno fungovalo jako dobře seřízený stroj. Rozjížďky juniorů, seniorů A i B dosáhly neskutečného počtu 11 !!!!!!!!!!! jízd každá. Do konce sobotního odpoledne navíc proběhly 2 rozjížďky Regaty a novinka letošního mistrovství Footy Sprint!! To vše také díky disciplinovanosti všech soutěžících, kteří bez reptání a protestů přijímali tresty udělované hlavním rozhodčím. Jediným negativem se ukázal jen vítr,kolísající od téměř bezvětří až poryvy síly orkánu.
Neděle ráno byla, na rozdíl od soboty, téměř bezvětrná. Zahájili junioři, v jejich rozjížďkách jediná dívčí účastnice mistrovství Terezka Seberová pěkně prohnala zkušeného matadora Dádu Hubáčka. Po nich následovalo finále B. To už se mezi tím rozfoukal i vítr, i když daleko méně než předešlý den. Neuvěřitelně napínavé finále A dostalo dostatečný prostor pro souboj těch nejlepších. Nebylo zdaleka tak jednoznačné jako loni, a kromě fenomenálního Vládi Synka, který šel nekompromisně za svým třetím mistrovským titulem, v něm slavili velký úspěch naši polští kolegové a kamarádi.
Tentokrát Vláďa zvítězil pouze o jediný bod před Rafalem Kowalczykem ,který VláďovÍ doslova šlapal na paty se svým Icem.
3.mistrovství ČR je tedy úspěšně za námi. Od těch předešlých se lišilo až téměř ideální přátelskou atmosférou, v celém jeho průběhu jsem nezaznamenal jediný konflikt. Profesionální soudcování Standy Jakeše s podporou jeho rodinných pomocníků zvedlo úroveň mistrovství o několik řádů, stejně jako respektování pravidel VŠEMI soutěžícími. Nezbývá tedy než závěrem všem účastníkům za srdce poděkovat za účast a krásně prožitý víkend.
DĚKUJI !
ZHZ

K předešlým příspěvkům není co dodat, snad jen pár vysvětlení.
Během soutěžního víkendu jsme na počasí nadávali poměrně svorně. V sobotu zima, nestálý vítr se silnými poryvy, v neděli azuro a bezvětří, později proměnlivý vítr... to už tu zaznělo. Ale z odstupu času se ukázalo, že nás tam nahoře přece jen někdo má rád, protože zpohledu toho, co víkendu předcházelo a pak nastalo od pondělka a vlastně začalo už v neděli odpoledne (zima, deště, bouřky...) bylo víkendové počasí vlastně nádherné.
Druhé vysvětlení se týká "footy sprintu", který se několikrát zmínil ale nikdo nevysvětlil.
Je to doplňková soutěž kterou vymyslel Zdeněk Hanzal. Podstatou je kdo ze dvou startujících projede rychleji rovnou trasu cca 20-30m. Kdo vyhraje postupuje do dalšího kola. Kdo prohraje končí. Tak jak v pavouku na tenisovém turnaji.
Startovalo se z ruky, footyna mohla být ve vodě kde ji přidržoval pomocník, mohla být do vody vhozena.
Soutěž se těšila velkému zájmu a velmi rychle odsýpala. Jsem zvědav, jak se uchytí do budoucna.


Výsledky

Mistrovství FOOTY junioři
UmístěníJménoReg.No.
1Hubáček DanielCZE 43
2Seberová TerezaCZE 67
3Skrobacz AdrianPOL 28

Zleva:Tereza Seberová, Daniel Hubáček a Adrian Skrobacz.

Mistrovství FOOTY senioři
UmístěníJménoReg.No.
1Synek VladimírCZE 35
2Kowalczyk RafałPOL 07
3Marcinkowski AdamPOL 69
4Sebera Dalibor st.CZE 67
5Hubáček SvatoplukCZE 21
6Czarniecki GrzegorzPOL 92
7Kasprzak RafałPOL 80
8Saturka MilošCZE 38
9Sebera Dalibor ml.CZE 98
10Saturka MartinCZE 50
11Hanzal ZdeněkCZE 17
12Jakobsche BartlomiejPOL 88
13Walenta RenéCZE 49
14Fedor TadeuszPOL 60
Walenta SebastianCZE 28
Chmelka FrantišekCZE 39
Bílek ZdeněkCZE 37

Zleva: Rafał Kowalczyk, Vladimír Synek a Adam Marcinkowski.

FOOTY SPRINT
UmístěníJménoReg.No.
1 Seberová Tereza CZE 67
2 Kowalczyk Rafał POL 7
3 Czarniecki Grzegorz POL 92
4 Synek Vladimír CZE 35
5 Saturka Miloš CZE 38
6 Hubáček Daniel CZE 43
7 Jakobsche Bartlomiej POL 88
8 Hanzal Zdeněk CZE 17
9 Sebera Dalibor ml. CZE 98
10 Hubáček Svatopluk CZE 21
11 Kasprzak Rafał POL 80
12 Saturka Martin CZE 50
13 Sebera Dalibor st. CZE 67
14 Walenta Sebastian CZE 28

Zleva: Rafał Kowalczyk, Tereza Seberová a Grzegorz Czarniecki.

3.ročník REGATA O Znojemskou Okurku 2019
UmístěníJménoReg.No.
1 Kasprzak Rafal NSS-A
2 Walenta René NSS-A
3 Chmelka František NSS-C
4 Synek Vladimír NSS-A
5 Hanzal Zdeněk NSS-A
6 Vondráček Pavel RG-65
7 Streng Pavel NSS-A
8 Saturka Miloš NSS-A
9 Marcinkovski Adam NSS-A
10 Saturka Martin NSS-A
11 Jakeš Tomáš NSS-A
12 Walenta Sebastian RG-65

Zleva: René Walenta, Rafał Kasprzak a František Chmelka.