You are here

FAQ -časté dotazy

TOPlist

Otázky a odpovědi
aneb na co se často ptá a odpovídá sesbírané po různých DF...

1) Musí se i kabinka na trupu vejít do měřícího boxu?
2) Kde můžu koupit obrtlíky, karabinky a jiné drobné věci?
3) Jak získat registrační číslo? A musím ho mít?
4) Mohu se zúčastnit Mistrovství ČR?
5) Jsem začátečník a chci si postavit footynu. Jak začít?
6) Jaký materiál použít na plachty?

1)Musí se i kabinka na trupu vejít do měřícího boxu?
V pravidlech není toto řešeno. Mám ale za to, že kabina je součástí trupu a ten se podle pravidel musí vejít do boxu. Odpověď je tedy - ANO, musí.
Více se to rozebírá přímo na stránkách IFCA . Nevím sice odkud citují bod pravidel D.1. když oficiální pravidla mají v tomto bodu jiné znění, ale závěr technické komise je jednoznačný - kabina (ale i různá vodítka otěží, podpěry spojené pevně s trupem atp.) jsou součástí trupu a tedy se musí vlézt do měřícího boxu.
Nahoru...

2)Kde můžu koupit obrtlíky, karabinky a jiné drobné věci?
Velký výběr mají v rybářských potřebách. Obrtlíky a karabinky se dají najít také v papírnictvích a prodejnách kde se prodávají korálky, bižuterie.
Nahoru...

3) Jak získat registrační číslo? A musím ho mít?
Pro získání registračního čísla stačí napsat na mail národního koordinátora shu(zavináč)autel.cz . Do mailu uvést jméno a typ modelu, jméno majitele, rok narození (ten není nikde zveřejněn, je pro rozdělení do kategorií junior/senior). Uvítáme hmotnost modelu a jeho fotografii. Více se dovíte na stránce věnované registru.
Pokud se chcete zúčastnit s modelem soutěží, registrační číslo je nezbytné. Není to proto, že by vás chtěl někdo evidovat a pod., ale pro rozpoznání a jednoznačné určení modelu na vodě. Je podstatně jednodušší zvolat "58 projelo cílem" než "Jan Novák v cíli" nebo "Ta modrá s žlutými plachtami - dotek bóje". Také program na zpracování výsledků pracuje s registračními čísly, nikoliv se jmény majitele.
A centrální registr je veden proto, aby každý model měl své unikátní číslo a na soutěži se nesešly dva modely se stejným číslem.
Nahoru...

4) Mohu se zúčastnit Mistrovství ČR třídy FOOTY?
Mistrovství ČR třídy Footy se může zúčastnit každý, kdo má model splňující stavební pravidla, řídí se propozicemi soutěže a odešle včas přihlášku. Účast není vázána na členství v jakékoliv organizaci nebo spolku.
Toto ostatně platí pro účast na všech soutěžích footy pořádaných v ČR.
Nahoru...

5) Jsem začátečník a chci si postavit footynu. Jak začít?
Nejlépe je přijet se podívat na některou ze soutěží footy, kde získáte kontakty, uvidíte model na vlastní oči a možná Vám jej i někdo půjčí si vyzkoušet plachtění.
Pokud jsou tyto akce mimo Váš dosah anebo zrovna se žádná nepořádá, zkuste navštívit některé z diskuzních fór (adresy jsou na stránce Odkazy). Na DF MoNaKa v sekci Footy je několik fotoseriálů popisujících stavbu footy.
Před položením dotazu na DF doporučuji si něco přečíst o stavbě a na DF se ptát již na konkrétní problém.
Hodně popisů stavebních postupů, technologií a vychytávek jde najít na Old MoNaKo .
Nahoru...

6) Jaký materiál použít na plachty?
Na plachty je možno použít různé materiály. Každý má ten svůj na který nedá dopustit. Proberme si ty nejpoužívanější:
a) Umělá padákovina, obchodní název je něco-tex, například Skytex, Ikarex...
Dají se získat jako odpad z výroby paraglajdů. Ale i nákup z role není nijak rujnující.
Zdálo by se, že čím lehčí tím lepší, ale překvapivě když se mi do ruky velmi jemná tkanina, tak jako plachta moc dobrá nebyla... tvrdší co používám se mi zdála lepší.
b) Průhledné fólie.
Většinou prezentované MYLAR-em (čirá) nebo umělým pauzákem (matná). K sehnání jsou buď na internetu anebo plachetních soutěžích (když ne fyzicky materiál tak určitě doporučení na zdroje).
c) Náhradní materiály.
Je to třeba černá fólie z pytlů na odpadky (je to velmi levný materiál a dá se experimentovat, v případě že se plachta nepovede tak vyhodit a udělat novou), termofólie z lékárniček, což je asi pokovený mylar (??), její nevýhodou je, že hází odlesky - "prasátka" ale na druhou stranu zase je z jedné strany stříbrná a z druhé zlatá, což zjednodušuje rozpoznání polohy lodě ve velké dálce, umělé střívko na tlačenku,... Jako plachtovinu lze použít v podstatě cokoliv, co je tenké, neprodyšné a nenasákavé.

Plachta je to jediné, co model pohání a dobré oplachtění je alchymie. Nějak pojede všechno, a materiál je jen jednou jeho součástí. Stejný vliv jako materiál a možná ještě důležitější je oplachtění vyladit tak, aby odpovídalo modelu a podmínkám, do kterých je určeno, aby nebylo moc velké nebo malé, aby se plachta nekrčila a vzduch ji plynule obtékal, lehce se přehazovala atd.
V oplachtění je široké pole pro experimentování....
Nahoru...