You are here

Footy 2016

TOPlist

V roce 2016 se podařilo rozeběhnout dva seriály soutěží footy, a to kromě již tradičního Moravského poháru seriál soutěží v Čechách, konkrétně v Písku a Praze (mohlo by se tomu říkat "3P" - "Písecko-Pražský pohár" :-) ) zásluhou Ladi Douši.
Připomeňme si, jak šly chronologicky soutěže za sebou a co se na nich událo.

2.4.2016 Praha – Stodůlecký rybník na Lužinách
24.4.2016Písek – rybník Šarlák
30.4.-1.5. 2016MP Sedlejov
14.-15.5. 2016MP Blansko
11.-12.6. 2016MP Dolní Žleb
18.-19.6. 2016Wroclaw (PL) Mistrovství Polska Footy
30.7. 2016Praha - park Přátelství na Proseku
3.-4.9. 2016MP Třebíč
17.-18.9. 2016MP Třinec
28.9. 2016Písek - rybník Šarlák
6.11.2016Praha– Stodůlecký rybník na Lužinách

Lužiny
2.4.2016
Úplně první soutěží Footy v roce 2016 na území ČR byla soutěž na Stodůleckém rybníce na Lužinách kterou pořádal Ladous (CZE 22) jako součást pravidelného setkávání modelářů na Lužinách.
Zúčastnilo se 5 modelů. O celém setkání se více dočtete zde Lužiny 2016 .
Na začátek stránky...


Písek
24.4.2016
Druhá soutěž české řady soutěžního seriálu Footy se uskutečnila na rybníku Šarlák v Pisku opět pod taktovkou Ladouse (CZE 22) v rámci Springer Cupu a soutěže hasičských lodí.
Účast byla skromná - tři modely, počasí také nepřálo a tak se odehrály jen dvě jízdy. Zvítězil Jan Bubeník před Laďou Doušou a Bohumilem Bubeníkem.
Popis z pera přítomného Ladouse je na MoNaKu Písek 2016 .
Na začátek stránky...


MP - Sedlejov
30.4.-1.5. 2016
Úvodní soutěž seriálu MP třídy Footy se v sobotu odehrávala za slabého až mírného větříku, v družné pohodě jsme startovali jízdu za jízdou. Na start se postavilo 11 modelů a co je potěšitelné bylo v tom i 5 nových tváří ze Znojma a Třeště s novými modely.
To v neděli bylo jiné kafe. Nárazový vítr kolem 3m/s v poryvech i přes 6.5m/s místy změnil plachtění v boj o život. A rázem ti, co v sobotu v slabém větru stáli se začali propracovávat do čela. A naopak, silně oplachtěné až přeplachtěné modely ztrácely.
Nakonec se ukázalo, že nováčci ve startovním poli nejsou žádná ořezávátka a František David se po počátečním seznámení s novým modelem stal vítězem první letošní soutěže MP.
Výsledky najdete zde Výsledková listina Sedlejov 2016 Nové modely jsou Esterel-L Františka Davida, Esterel-D Pavla Piknera a Opalci Nikoly a Zdeňka Kadlecových.
Na začátek stránky...


Blansko
14.-15.5. 2016

V Blansku se na start postavilo 13 modelů. Počasí příjemné, větřík odpovídající a tak se plachtilo a plachtilo.
Ukázalo se ale, že při tomto počtu modelů je registrační číslo na plachtě nutností. S rostoucí vyježděností skiperů roste počet těsných dojezdů kdy v několika vteřinách dojedou dva, tři i více modelů po sobě a než dotyční nahlásí svá jména, některé vzdálené je možné i přeslechnout, a pak dochází k zmatkům v zapisování výsledků. Zatím se spory vždy vyřešily v přátelské atmosféře, ale přesto to zdržuje a nebudí dobrý dojem. Takže od příště je požadováno striktně registrační číslo a kdo jej nemá, tomu bude na místě přiděleno.
Zvítězil opět František David, který tím dokázal, že jeho vítězství v Sedlejově nebylo náhodné a stal se v něm vážný kandidát na zisk Poháru. Další pořadí si můžete přečíst zde Výsledky Blansko 2016
Na začátek stránky...


Žleb
11.-12.6. 2016

Dolní Žleb uvítal soutěžící zataženou oblohou a bezvětřím. Absolutním bezvětřím. Ani lísteček se nehnul, kouř stoupal kolmo vzhůru. V první sadě jízd, která trvá něco přes hodinu, se zvládly dva okruhy. To nebylo plachtění ale kdo dřív dodriftuje do cíle.
Druhá sada jízd odpoledne se již jela za slunečného počasí. Očekávali jsme nějaké termické závany a opravdu po začátku jízd zavanulo. A zavanulo tak, že po první jízdě se nasazovaly menší plachty a opatrně stavěly plachty na vítr aby nedošlo k převrácení nebo stavění footyn "na čumák" k čemuž jsou díky své malé délce náchylné.
Na neděli jsme si domluvili třetí sadu jízd do času blíže k poledni kdy se jedou Eco - teamy, protože ráno je obvykle bezvětří a rozfoukává se až později... Pan Murphy ale opět zaúřadoval a tak zatímco ráno vítr zdatně foukal, k poledni opět utichnul.
To je vidět i na výsledcích. Zatímco na jiných soutěžích se za stejnou dobu stihne i 30 jízd jako v Blansku tak zde se odjelo jízd jen 14.
Čas, který pořadatelé potřebovali na spočítání výsledků jsme využili k regatě kolem celého koupaliště, což byla pohodová tečka za příjemnou soutěží.
Výsledky Dolní Žleb 2016
Na začátek stránky...


Wroclaw - mezinárodní mistrovství Polska Footy
18.-19.6. 2016

Společné foto Autor: A.Dejnak Na mezinárodní mistrovství Polska třídy Footy jsme byli zváni Pawlem Dejnakem už loni, bohužel okolnosti tomu tehdy zabránily a tak letos už to muselo klapnout, i kdybychom šli pěšky...
To jsme naštěstí nemuseli. Díky rozumně stanovenému začátku soutěže v 10 hodin se dalo do Wroclawi vyrazit až v sobotu ráno, po třech hodinách cesty jsme byli na místě, chvilku po nás dorazilo i auto těšíňáků. Po přivítání s pořadateli jsme zabrali stůl, vybalili se a někdo okukoval konkurenci, někdo trénoval na trati.

Přejímka modelů V pohodové atmosféře proběhla prezentace, přeměření modelů, jako pozornost jsme dostali trička s potiskem a vlastním registračním číslem.

Poté už nastala první sada jízd. Jezdili všíchni současně - junioři i senioři, na trati bylo najednou až 25 modelů. To už byla pěkná tlačenice na kterou nejsme z domácích soutěží zvyklí. Cílem projížděly modely často v těsném sledu, ale cílová čára byla snímána kamerou a tak v takových případech si rozhodčí pomohli opakovanými zpomalenými záběry. Před startem Autor: A.Palka Tomu bylo třeba přizpůsobit taktiku hlavně na startu, protože stačila chvilka nepozornosti, vzdálení se od startovní čáry nebo nevhodný obrat v nepravý čas a člověk byl rázem na konci startovního pole se všemi důsledky z toho plynoucími jako jsou rozbitý vítr, clonění návětrnými modely, nemožnost křižovat podle potřeb a podobně. Přeci jen plout v čele a nebýt ničím a nikým omezován je velkou výhodou.
Po poledni byly jízdy přerušeny a podával se oběd přivezený v polystyrénových miskách podle toho, co si kdo objednal (a zaplatil) při prezentaci. Jídlo bylo poměrně levné (10 Zlotých což je cca 65Kč) a velmi chutné.

Parní remorkér Nadbór Po obědě začala druhá sada jízd, která byla v půlce přerušena pro blížící se bouřku. Ta nás naštěstí minula a tak jízdy pokračovaly. Kolem 17 hodiny začal vítr utichávat a v dálce se chystal další déšť a tak byla sobotní část soutěže ukončena a po ubytování v klubovně místních harcerů jsme se vydali na domluvenou prohlídku parního remorkéru Nadbór. Jen jsme nasedli do aut spustila se průtrž. Naštěstí neměla dlouhého trvání a než jsme dojeli k Nadbóru, déšť ustal a nakonec i začalo svítit slunce.

V neděli dopoledne se za mírného až ustávajícího větru odjela třetí sada jízd. Po krátké pauze ve které pořadatelé spočítali výsledky, modeláři si buď jen tak plachtili anebo se účastnili malé burzy trupů a stavebnic a příslušenství footy, nastalo vyhodnocení. Byli hodnoceni junioři, senioři, týmy, nejmladší, nejstarší a nejvzdálenější účastník závodů, nejlepší dívka, nejlepší Opalek. Každý dostal diplom, medaili a věcnou cenu, u žáků poměrně hodnotnou, což u soutěže, kde se nevybíralo startovné, je pozoruhodné. Pawel Dejnak, jako hlavní pořadatel mi říkal, že pokud to půjde, bude chtít mít soutěž bez startovného a na ceny získávat sponzory. Doufám a přeji mu, ať se mu to daří co nejdéle.
Stupně vítězů juniorů Autor: A.Dejnak Stupně vítězů seniorů Autor: A.Dejnak


Po předání cen nastala druhá, pro českou footy významná, událost, a to předání registru lodí z dočasné správy Pawlem Dejnakem do českých rukou, v tomto okamžiku prezentovanou mou osobou.

Poté už následovalo jen sbalení se, rozloučení a cesta domů.
Účast na těchto mistrovstvích byla jak dobrou školou v plachtění, srovnání s zahraniční konkurencí i navázání nových vztahů. Vřele doporučuji se takové akce zúčastnit, pokud máte jen trochu možnost. Byl vysloven také návrh, že bychom mohli mistrovství pořádat společně, jeden rok v Polsku a druhý u nás. Nápad je to dobrý... jen sehnat pořadatele a vhodnou vodu. Hlásí se někdo?

Ve výsledkové listině jsme se také neztratili - Výsledky Mistrovství Polska 2016 a fotogalerie .

Reportáž z pohledu jiného účastníka vyšla v RC Revue 9/2016 Mistrovství Polska plachetnic kategorie Footy 2016 .
A ještě jedny fotky, tentokrát od Dalibora Sebery Wroclaw 2016
Na začátek stránky...


Prosek
30.7.2016

Třetí soutěž české řady soutěží footy se odehrála v Praze v Parku přátelství na Proseku. Celkem se na start postavilo sedm soutěžících. Jelikož v parku k překvapení celkem svižně foukalo, stihlo se za odpoledne odjet 11 jízd. Průměrná rychlost větru byla sice jen 0,8 m/s, ale maximální náraz 6,5 m/s, již byl za hranou toho, čemu se u Footy říká pohodová jízda.
První místo bylo od počátku jasné, to se nemuselo ani počítat. Vladimír Synek (CZE 35) nasadil svého zbrusu nového Breithorna. Jako jediný měl více sad plachet. Na druhé místo se propracoval Bohouš Bubeník (CZE 33). Jak se mu podařilo Esterel přemluvit ke spolupráci, je záhadou, ale je tomu tak. Na třetím místě skončil Radek Filip (CZE 26)když o třetím místě rozhodla lepší nezapočítané jízda. Mezi třetím a posledním místem byl jen nepatrný rozdíl.
Více o soutěži se dočtete na MoNaKu z pera Ladi Douši zde Prosek 2016 .
Na začátek stránky...

Třebíč
3.-4.9. 2016

Třebíčská soutěž proběhla za pěkného počasí, mírný větřík jiným nevadil a footy vyhovoval.
Fotoalbum tentokráte pořídil MIF Team Třebíč 2016 .
Výsledky Třebíč 2016
Na začátek stránky...

Třinec
17.-18.9. 2016

Závěrečná soutěž MP v Třinci začala po dešti, skončila před deštěm a mezi tím bylo zataženo, občas přeháňka a opět absolutní bezvětří.
Z mimořádných událostí stojí za zmínku to, že footy odjely jen 3, slovy TŘI !!!, rozjížďky a to ještě spíš jen driftováním než plachtěním ve větru.
Výsledky Třinec 2016

Byly spočteny také celkové výsledky Moravského poháru ve třídě Footy a dopadlo to takto:

1.místo Svatopluk Hubáček CZE 21
2.místo František David CZE 31
3.místo Radek Fedor CZE 16

Celkové pořadí MP 2016

Na začátek stránky...

Písek
28.9. 2016

Co napsat o akci na které jsem nebyl? Nejlépe citujme část reportáže z MoNaKa:
...Celkově se přespolních účastníků dostavilo více, což bylo viditelné hlavně ve 4. soutěži plachetnic Footy v Čechách, která na Springery navázala. Zpočátku nefoukalo, a tak Vladimír Synek nasadil největší plachtu a ujížděl ostatním i na písecké zhruba stometrové trati o půl kola. Po třetí jízdě už mu to bylo trapné, tak zvolil jako handicap nejmenší plachtu. Ta byla menší než trup s kýlem. Přesto se záhy ukázalo, že šlo o sázku na jistotu. Proč? Protože vítr skokově zesílil z vánku na 7 m/s, možná i více, jelikož anemometr stál v závětří pod stanem. Horko těžko jsme dokončili rozjetou jízdu a jali se nasadit velké plachetnice....

Podrobnější reportáž si můžete přečíst na MoMaKu pod názvem Springer Cup 2016 - 19. soutěžní sraz v Písku
Výsledky Písek září 2016
Fotogalerie soutěže Footy 2016 v Písku
Na začátek stránky...

Lužiny
6.11.2016

Závěrečná soutěž české části soutěží Footy proběhla opět v Praze na Lužinách. Po počátečních peripetiích s vypuštěným rybníkem a hledání náhradního termínu se na akci sešlo kromě jiných modelářů i sedm footynářů.
Po odjetí jízd bylo urychleně vyhlášeno pořadí soutěže i celkové výsledky, vykonáno foto vítězů a následné přesunutí do tepla restaurace.

Podrobnější reportáž si můžete přečíst na MoMaKu pod názvem Podzimní Lužiny 2016 - kdo vyhrál Footy?
Výsledky Lužiny listopad 2016
Celkové výsledky českého seriálu Footy 2016
Na začátek stránky...