You are here

Footy 2017

TOPlist

V roce 2017 se, co se týče soutěží FOOTY, poměrně urodilo. Znojemští modeláři v osobě Zdeňka Hanzala a jeho rodiny uspořádali historicky první mistrovství ČR třídy FOOTY, v Čechách běží seriál pořádaný Laďou Doušou, na MP se skupina závodníků utěšeně rozrůstá.
O jednotlivých soutěžích si můžete přečíst níže, a díky tomu, že se našel nový dopisovatel - Zdeněk Hanzal - je popis doplněn o jeho "Glosy k soutěžím". Snad pro Vás poskytnou i jiný pohled na naše malé plachty.

27.5.2017 1.jednorázové mistrovství ČR třídy FOOTY

Moravský pohár 2017

29.-30.4.2017 Třešť – vodní nádrž Sedlejov
13.-14.5.2017Blansko – retenční nádrž Palava
17.-18.6.2017 Dolní Žleb - přírodní koupaliště
2.-3.9. 2017Třebíč - rybník Kuchyňka
16.-17.9.2017Třinec – nádrž Kanaďanka


Footy v Čechách (MoNaKo)

1.4.2017 Praha – Stodůlecký rybník na Lužinách
14.5.2017Písek – rybník Šarlák
12.8.2017 Praha - park Přátelství na Proseku
28.9.2017 Praha– Stodůlecký rybník na Lužinách
7.10.2017 Písek - rybník Šarlák
Více o tom je v článku na MoNaKu .

A také 10 a 11. června 2017 - Wroclaw (PL) – Mistrovství Polska třídy Footy


1.jednorázové mistrovství ČR třídy FOOTY
na Výrovické přehradě u Znojma.

Mistrovství ČR 2017 se věnujeme na samostatné straně .

Na začátek stránky...Moravský pohár 2017

Sedlejov
29.4 – 30.4.2017

Závodů v Sedlejově se zúčastnilo 10 soutěžících. Větší počet startujících zřejmě odradil výhled na předpověď počasí. Podmínky pro plachtění byly dobré, i když mírný vítr se občas střídal s vcelku velmi silnými poryvy, pokládajícími naše krabičky od mýdel na hladinu. Severomoravská bašta footy dorazila v nejsilnější sestavě, chyběl jen kompletní klan Fedorů. Podle toho také dopadly celkové výsledky. Zvítězil Sváťa Hubáček před Dajou [Dalibor Sebera st. pozn.red.] a Dajajunem[Dalibor Sebera ml.pozn.red.](dovolil bych si toto pojmenování vypůjčit od jeho vynálezce Laďouse [Ladislav Douša pozn.red.] ).Jízd se odjelo relativně dost,hlavní bylo,že po celou dobu až asi na pět dešťových kapek,vydrželo počasí.Já jsem zuřivě bojoval o předpředpředposlední místo s žákem Danielem (Dádou) Hubáčkem, aby mi to tento nakonec “natřel“. ...Zdeněk Hanzal st.

O celém soutěžním víkendu si můžete přečíst zde. Atmosféru nejlépe přiblíží tyto fotografie V.Větrovce Sedlejov 2017 .
Výsledková listina MP Sedlejov 2017 včetně Footy

Na začátek stránky...

Blansko
13.5. – 14.5.2017
O ostatních soutěžních kategoriích si můžete přečíst zde, tady dejme slovo glosátorovi:

Na soutěž do Blanska dorazilo 18 soutěžících, účast tedy více než výborná! Chyběl jen futyguru konstruktér Daja, kterého den před soutěží zvečera sklátil mor a cholera.
Pro plachetnice si Blansko, kde skoro vždy nějaký vítr fouká, připravilo specialitu- téměř bezvětří. Ale i za těchto nepříznivých podmínek se odjelo celkem dost jízd. Výsledky opět podle očekávání s jedinou výjimkou – třetí skončil znojemský Pavel Pikner, čímž odsunul Radka Fedora až na 4.příčku. Sice nečekaně, ale po předvedených výkonech zcela zaslouženě. První jako vždy Sváťa Hubáček, těsně následovaný druhým Dajajunem.
Jestliže byly moje výsledky v Sedlejově tristní, v Blansku to už byla doslova katastrofa. Opouštěl jsem Blansko ještě před skončením soutěže v hluboké „depréézi“ a s pevným rozhodnutím vyhodit po cestě svou futynu do nejbližšího kontejneru. ...Zdeněk Hanzal st.


Výsledky Blansko 2017 včetně Footy
Na začátek stránky...

Dolní Žleb
17.6. – 18.6.2017

Závodů v Dolním Žlebu stejně jako MiČR jsem se nezúčastnil z důvodů absence konkurenceschopné lodě. Proto mám info o závodu jen z druhé…až třetí ruky. Na start žlebského závodu se postavilo 12 soutěžících. A jak je už při podobných akcích zvykem, za téměř bezvětrného počasí. I tak bylo odjeto slušných 20 jízd.
S poměrně výrazným náskokem zvítězil se svojí novou Butou Daja, druhý dojel Dajajun a na nezvyklém třetím místě Sváťa H.Takže zaděláno na zajímavou podívanou o závěrečný boj o celkového vítěze MP Footy.
Asi týden po žlebských závodech mi odkudsi ze severu přišel balík. Byla v něm…….footyna s číslem 13. Díky,kamaráde! ...Zdeněk Hanzal st.

Výsledky Žleb 2017 včetně Footy

Na začátek stránky...

Třinec
16.9. – 17.9.2017

Nádrž Kanaďanka je pro plachetnice známá třemi druhy počasí – bouřlivé bezvětří, mírné bezvětří a absolutní bezvětří. I přes tento deprimující výhled se na startu sešlo 12 soutěžících. Při jediné sobotní jízdě footyn vytáhla Kanaďanka své eso – absolutní bezvětří. Po odpočítání startu byl zaznamenám efekt,kdy se po zvolání povelu "Start" vydaly pouze tři lodě směrem na trať a zbytek startovního pole se šinul od startovní bóje směrem opačným. Nemohoucí lodě byly poté potupně svezeny kanojkou do bezpečí. Nedělních jízd již proběhlo za mírného bezvětří a nepřestávajícího deště neskutečných 6.
Souboj o celkové vítězství v MP probíhal za opravdu kanadských podmínek. Z chumelu footynářú pod zastřešeným molem vybíhali závodníci aby se vzápětí vraceli z vysílačkami ze kterých kapala voda.
Zvítězil Sváťa H o fous před Dajou, a protože zřejmě nebyl Modelbůh doma, urval jsem třetí místo já.
Putovní pohár pro celkového vítěze MP Footy 2017 tedy obhájil Sváťa H. Druhé místo patří Dajovi a třetí Dajajunovi……..jinak slovy klasika……..“Každému podle zásluh,Kelišová“
Sláva vítězům,čest poraženým. ...Zdeněk Hanzal st.


Výsledky Třinec 2017 včetně Footy
Na začátek stránky...


Držitelem Moravského poháru ve třídě Footy pro rok 2017 se stal Svatopluk Hubáček, jako druhý se umístil Dalibor Sebera st. a jako třetí Dalibor Sebera ml., všichni z DDM Třinec.
Celkové pořadí MP 2017 včetně Footy najdete zde .Footy v Čechách (MoNaKo)


Lužiny
1.4.2017
Slovy lze akci shrnout asi takto: V sobotu 1. dubna 2017 kupodivu nepanovalo aprílové počasí, ale spíše červnové teploty s jasnou oblohou, a tak první letošní soutěž na Stodůleckém rybníce v Praze na Lužinách nic nezhatilo. Po celé soutěžní odpoledne se s intervalem zhruba půl hodiny střídaly soutěžní jízdy plachetnic Footy s plachetnicemi RG-65. Z původního záměru vytyčit dvě samostatné soutěžní tratě sešlo, neboť použitý nafukovací člun za pomoci jednoho pádla nechtěl moc jet proti větru, který v době kladení bójek panoval. Za pomoci remorkéru třídy Springer to bylo o něco lepší, ale též žádná sláva, a tak jsme přistoupili k postavení jen jedné trati, a to té větší variantě, aby vyhovovala i plachetnicím RG-65, které jsou jednak větší a kterých se přihlásilo více.
Toto rozhodnutí mělo praktický důsledek v tom, že jedna jízda plachetnic Footy netrvala pět minut, ale spíše patnáct. Krátce po odstartování soutěže se dostavil televizní štáb televize Prahy 13, takže snad nějaká zmínka zazní i v éteru v sobotu 8. 4. 2017: http://www.trinactka.cz

Do soutěže se poprvé zapojil Jiří Vorálek (CZE 36), který po celkem slibném 4. místě v půlce startovního pole v první jízdě později zaznamenal technické problémy a do 4 ze 7 jízd vůbec nenastoupil. Stejný počet jízd vynechal i RomanT/MB (CZE 666), údajně pro závadu plachetního serva. Moje plachetnice s číslem CZE 22 ve 2/3 třetí jízdy klesla ke dnu, kde už zůstala.

Neohroženým vítězem nadále zůstává Vladimír Synek (CZE 35). Sesadí jej letos někdo z čela tabulky? To se teprve ukáže. Třeba v neděli 14. května v Písku, kdy proběhne další soutěž seriálu "Footy v Čechách".

Zajímavé zjištění na závěr: Přestože byl prostor soutěžit ještě o hodinu až dvě déle, jak účastníci s RG-65, tak účastníci s Footy již neměli zájem.


ladous ex CZE 22

Výsledky Lužiny 1.4.2017
Fotogalerie Ladi Douši.
Na začátek stránky...

Písek – rybník Šarlák
14. května 2017
Důvodem, proč jsme v neděli 14. května 2017 začali u Šarlatského rybníku v Písku o hodinu a půl déle, než byl plán, je to, že se kolem poledne přehnala bouřka, kdy byl veškerý program asi na půl hodiny přerušen a že se do dopolední soutěže přihlásilo více Springerů, než jsem očekával, čímž celá akce nabrala skluz. Ovšem zpoždění mělo svou výhodu, jelikož se mezitím rozfoukal vítr, který v průběhu jízd zesiloval.
Mezi 3. a 4.místem a 5. a 6. není prakticky žádný rozdíl. Soutěž komplikovaly ryby,které měly tendenci v blízkosti modelů skákat z vody.
O vítězi netřeba spekulovat, je jím Vladimír Synek. Radek Filip mu však začíná pozvolna šlapat na paty.

ladous ex CZE 22
Výsledky Písek 14.5.2017
Fotogalerie Ladi Douši.
Na začátek stránky...

Praha - park Přátelství na Proseku
12.8.2017
V sobotu 12. srpna 2017 jsme zavítali do pražského Parku Přátelství, abychom prověřili um majitelů hasičských lodí, tlačných remorkérů třídy Springer a v neposlední řadě také plachetnic Footy. Kromě uvedených soutěžních tříd mohl přijít každý s tím, s čím uznal za vhodné a na volné části vodní plochy jezírek vodoteče si zajezdit....
Celý článek na MoNaKu
Fotogalerie Ladi Douši.
Výsledky Praha - Prosek 12.8.2017
Na začátek stránky...

Praha – Stodůlecký rybník na Lužinách
28.9.2017
Svatováclavský státní svátek nám posloužil k uspořádání dalšího srazu lodních modelářů u Stodůleckého rybníka v Praze na Lužinách. Stalo se tak raději dříve, než abychom koncem října trnuli, zda bude na místě tolik potřebná voda. Oproti jarní akci z 1. dubna, která byla jen odpolední, ve čtvrtek 28. září 2017 byly na vodě k vidění nějaké lodní modely po většinu dne....
Celý článek na MoNaKu
Fotogalerie Lužiny 28.9.2017 Ladi Douši.
Výsledky Praha - Lužiny 28.9.2017
Na začátek stránky...

Písek – rybník Šarlák
7. října 2017
V sobotu 7. října 2017 patřil břeh Šarlatského rybníku v Písku po čase opět lodním modelářům. Na programu byl 21. sraz a dále soutěže několika tříd lodních modelů. Nejprve byla na programu soutěž lodních maket bez rozdílu tříd a stavebního hodnocení, poté soutěž tlačných remorkérů třídy Springer, po které následovaly soutěž plachetnic Footy a regata plachetnic bez rozdílu tříd.
Celý článek na MoNaKu
Fotogalerie Písek 7.10.2017 Ladi Douši.
Výsledky Písek 7.10.2017
Na začátek stránky...

Celkovým vítězem seriálu Footy v Čechách se stal Vladimír Synek CZE 35, na druhém míste se umístil Radek Filip CZE 26 a na třetím Ladislav Douša CZE 22.
Celkové výsledky "Footy v Čechách"

Na začátek stránky...Wroclaw (PL) – Mistrovství Polska třídy Footy
10 a 11. června 2017

Po loňské kladné zkušenosti s účastí na Wroclaw (PL) Mistrovství Polska Footy jsme se i letos rozhodli opět zúčastnit. Předpověď počasí nebyla moc příznivá a tak druhá polovina cesty proběhla za deště. Wroclawí jsme prokličkovali už bez bloudění i když pár uzavírek bylo proti a po příjezdu na místo přestalo dokonce pršet.
Prezentace, přejímka modelů i dopolední jízdy proběhly za zatažené oblohy s mírným větrem, nakonec i svítilo sluníčko. V poledne začaly strašit kolem dešťové mraky, většina nás minula a až ten poslední se trefil a hustý déšť nás zahnal pod stany... Poté se vyjasnilo, a zbytek soutěže už byl pod modrou oblohou.
Letos se mistrovství zúčastnilo 28 soutěžících (přihlášeno bylo 33) z toho 7 juniorů. Proto byla soutěž rozložena do dvou rozjížděk dospělých a jedné juniorů, tyto se odjely v sobotu a dvou finálových které se jely v neděli.
V sobotu odpoledne, po ukončení kvalifikačních rozjížděk jsme se vydali podívat do centra Wroclawi. Je to pěkné historické město, ve kterém je vše na dosah a je plné sošek malých skřítků, kterým zde říkají "Krasnale". Údajně je jich po Wroclawi víc jak dva a půl tisíce. Pro rychlejší pohyb po městě je možné si půjčit kolo v automatických půjčovnách které jsou po celém městě za drobný poplatek. Večer jsme ještě navštívili multimediální fontánu která je nedaleko místa soutěže. Jde o obdobu naší Křižíkovy fontány, kdy za zvuků hudby se nasvěcují a zvedají různé vodotrysky ale na rozdíl od její pražské sestřičky je vše v podstatně větším měřítku a navíc na vodní tříšť jsou promítány obrazy a videa.
Nedělní finálové jízdy proběhly už za pěkného počasí a mírného větru.
V juniorech jsme získali dělené 1. místo a druhé (neptejte se mě jak to počítali...), v seniorech 2. 4. 6. a 7. místo. A v hodnocení družstev jsme také získali 1. místo.
Dále byl D. Sebera st. oceněn za přínos k rozvoji třídy Footy za produkci trupů Esterel, byli oceněni nejmladší, nejstarší, nejvzdálenější účastníci, pozornosti dostali vedoucí kroužků a klubů, šoféři výprav... myslím, že se nenašel nikdo, kdo by alespoň nějakou drobnost si neodnášel domů.
Soutěž proběhla, jak už je zvykem, v pohodové atmosféře a kdo si chce zajezdit ať neváhá a přijede příští rok. Není to tak daleko. Třeba pro nás je o blíž, než na některé soutěže MP.

Výsledky - Finále A Výsledky - Finále B

Fotogalerie Wroclaw 2017 autor Radek Fedor
Fotogalerie Wroclaw 2017 pořádajícího klubu CEKDiM Wroclaw.
Na začátek stránky...