You are here

Footy 2019

TOPlist

Soutěže třídy FOOTY v roce 2019.
I letos se soutěžní dění skládalo z jednorázového MiČR a dvou seriálů - Moravský Pohár a Footy v Čechách.

18.-19.5.2019 3.jednorázové mistrovství ČR třídy FOOTY

Moravský pohár 2019

27.-28.4.2019 Třešť – vodní nádrž Sedlejov
11.-12.5.2019Blansko – retenční nádrž Palava Soutěž se nekonala.
29.-30.6.2019Dolní Žleb - přírodní koupaliště
7.-8.9.2019Třinec – nádrž Kanaďanka
21.-22.9. 2019Třebíč - rybník Kuchyňka


Footy v Čechách 2019 (MoNaKo)

30.3.2019 Praha – Stodůlecký rybník na Lužinách
12.5.2019Písek – rybník Šarlák
31.8.2019 Jablonec nad Nisou - Novoveské koupaliště
6.10.2019 Písek - rybník Šarlák
26.10.2019 Praha– Park Přátelství na Proseku


A také 22-23.6.2019 - Wroclaw (PL) – Mistrovství Polska třídy Footy

Držitelem Moravského poháru ve třídě Footy pro rok 2019 v kategorii žáků a juniorů se stal Daniel Hubáček, na druhém místě je Michal Šnajdr a třetí Lukáš Nechvátal.
V kategorii dospělých se majitelem poháru stal Dalibor Sebera st., jako druhý se umístil Zdeněk Hanzal st. a jako třetí Svatopluk Hubáček.
Celkové pořadí MP 2019 včetně Footy najdete zde .

Držitelé Moravských pohárů třídy FOOTY žáci a junioři pro rok 2019 Držitelé Moravských pohárů třídy FOOTY senioři pro rok 2019
VLEVO: Držitelé Moravských pohárů třídy FOOTY žáci a junioři pro rok 2019:
Zleva: Michal Šnajdr, Daniel Hubáček a Lukáš Nechvátal.


VPRAVO:Držitelé Moravských pohárů třídy FOOTY senioři pro rok 2019:
Zleva: Zdeňek Hanzal, Dalibor Sebera st. zastoupený Daliborem ml. a Svatopluk Hubáček.Vítězem seriálu Footy v Čechách pro rok 2019 v kategorii žáků a juniorů se stal Adrian Skrobacz z Polska, na druhém místě je Ondřej Budina a třetí Česlav Pospíšil.
V kategorii dospělých se majitelem poháru stal již tradičně Vladimír Synek před Ladislavem Doušou a Bohumilem Bubeníkem.
Celkové pořadí Footy v Čechách najdete zde .

Vítězové Footy v Čechách 2019
Vítězové Footy v Čechách 2019:
Zleva: Ladislav Douša, Vladimír Synek a Bohumil Bubeník.
A teď se podívejme na jednotlivé soutěže podrobněji, tak jak šly za sebou.

Lužiny
30.3.2019

1. soutěž plachetnic Footy v Čechách 2019 proběhla v sobotu 30. března 2019 na Stodůleckém rybníku v Praze na Lužinách. Pořadatelské role se opět chopilo MoNaKo – MOdelařina NA KOleně, a tak nic nebránilo tomu, aby hodinu po poledni na vodu vyrazilo 9 plachetnic.
Počasí bylo svou jasnou oblohou a teplotami kolem 15 °C této kratochvíli též nakloněno, jen průměrný vítr 0,9 m/s (měřeno na břehu asi 3 metry nad hladinou) měl do ideálu daleko.
S maximálním zaznamenaným nárazem 4 m/s neměla skoro žádná loď problém - vyjma jedné, jejíž kapitán zvolil nezvykle velkou plachtu.
Trať měla tvar kosočtverce, abychom se v nepříliš větrném dni vyhnuli břehům, u kterých jednak nefoukalo, a pak tam plavalo docela hodně rákosí. Po mnohaleté pauze vyplul také Ivo Michal, jenž měl jednoho z prvních v Česku registrovaných Opalků. Bohužel se zbytkem pelotonu i vlivem nečistot na hladině nedržel krok a v druhé jízdě raději odstoupil.
Z nových lodí nejvíce zaujal Green Hornet. Jednak jej vytiskla 3D tiskárna, a pak velikostí plachty značně vyčníval nad ostatními, což si v několika málo poryvech "užil". Celou stavbu Tomáš Ciniburk popsal na fóru RCmania.cz. A protože si během jízd nevedl zle, ze své první lodní soutěže si odváží stříbro. Zlato o prsa uhájil Vladimír Synek se svým Breithornem, na třetím skončil Radek Filip. Sám jsem zůstal až na pátém za Jiřím Masníkem.

ladous

Výsledky Lužiny 30.3.2019
Fotogalerie Ladi Douši.

Na začátek stránky...


Sedlejov
27.4 – 28.4.2019

A je tady tradiční Zdeňkova glosa

Jak jsme mrzli v Sedlejově.
Kalendářní jaro dorazilo, a s ním i první závod MP 2019 v Sedlejově. Sešlo se nás o něco méně než obvykle, možná zapůsobila i nepříznivá předpověď na poslední dubnový víkend. Dešti jsme se sice vyhnuli, ale studený vítr foukal daleko silněji než jindy. Na start soutěže footy se dostavilo celkem 13 borců – 9 seniorů a 4 žáci. Tito jsou od této soutěže také konečně hodnocení samostatně, i když jízdy probíhají společně s dospělými.
Po oba dva dny nám vítr na závodní trati předváděl širokou paletu svých možností. Z klidného, mírného vánku až po nárazy hodné podzimní vichřice. Naměřené poryvy o síle přes 10 m/s !!! byly tedy daleko za hranici regulernosti.
I když se to několika málo závodníkům líbilo, je třeba objektivně říci, že za takových podmínek se nejezdí ani závody metrových či historických plachetnic, natož Footy! Vzpomínám si na sedlejovský závod dva roky zpět, kdy Sváťa Hubáček skrečoval poslední nedělní plánované jízdy při naměřených poryvech větru 7 m/s. Ať se to někomu líbí nebo ne, pravidla o povolené síle větru je třeba dodržovat stejně jako např. pravidla jachtingu.
Odjetých téměř 30 soutěžních jízd znamenalo pro zúčastněné skoro 4 hodiny strávené na ledovém povětří, a po skončení jednotlivých sad jízd jsme se vraceli poklusem k teplému čaji či grogu podávaného místními občerstviteli.
Výsledková listina prozrazuje jak se komu dařilo či nedařilo. Nepříjemným překvapením bylo sdělení pana Vičara z KLoM Blansko, že letos závody v Blansku nebudou a ruší se bez náhrady. Doufejme tedy, že o to víc se nás sejde při druhé soutěži v Dolním Žlebu……a za vlídnějšího počasí..:-)
ZHZ

Letos jsme vyzkoušeli umístění tratě poblíž výpusti rybníka. Západní vítr, který celý víkend vál, v tom místě není krytý budovou a tak je stabilnější bez vírů a turbulencí. Na druhou stranu taky není ničím bržděn a tak se tam projeví v plné síle, což se také projevilo.
V neděli jsme se přemístili na tradiční místo na trať F4, kde jsme byli kryti budovou, ale jízda v turbulencích, kdy foukalo hned zleva, hned zprava, taky nebyla nic s medem.
Takže ze tří možností - jízda v silném větru na hranici regulérnosti, jízda v turbulencích způsobených budovou, kdy to je o náhodě komu foukne dobře a komu špatně, jsme nevyzkoušeli jen tu poslední - stát na břehu a na vodu se jen dívat. Doufejme, že příště bude lépe.

Atmosféru nejlépe přiblíží tyto fotografie V.Větrovce Sedlejov 2019 a Ladi Douši Sedlejov 2019 .
Výsledková listina MP Sedlejov 2019 včetně Footy

Na začátek stránky...


Blansko
11.5. – 12.5.2019
Soutěž byla z technických důvodů zrušena a ani nebyla nahrazena. Do celkových výsledků se započítaly tři soutěže ze čtyř.
Na začátek stránky...


Písek – rybník Šarlák
12. května 2019
O deštivé soutěži v Písku se rozepsal sám pořadatel na stránkách Mo-Na-Ka
Výsledky Písek 12.5.2019
Přestože počasí se nevyvedlo a ani účast nebyla valná, přesto soutěž byla zdokumentována dokonce třemi fotogaleriemi.
Fotogalerie Ladi Douši.
Fotogalerie Davida Bicery.
Fotogalerie Pavla Vondráčka.

Na začátek stránky...Wroclaw (PL) – Mistrovství Polska třídy Footy
22-23.6.2019

Již počtvrté jsme se zúčastnili polského mistrovství Footy. Po příjezdu jsme si všimli změn v okolí, kdy wroclawská radnice začala upravovat břehy Odry do podoby prostoru k rekreaci s chodníky, lavičkami a prostory pro ohniště. Úpravy se zastavily na hranicích přístaviště, takže vlastní molo ještě zůstalo tak, jak je jsme znali dříve. Taky samotná stanice harcerů začla procházet rekonstrukcí, takže někteří spali v přilehlých hangárech.
Přihlášených 18 seniorů, 5 juniorů a 4 dívky bylo rozděleno do dvou rozjížděk po 9, junioři a dívky jeli společně, byť byli klasifikovani zvlášť.
Počasí bylo pro výlety ideální - sluníčko a mírný vítr dávkovaný v poryvech, což pro footy už tak ideální není. Takže opět šlo o to, kdo byl v pravý čas na správném místě.
Výsledky rozjížděk i finalových jízd si můžete prohlédnout zde Výsledky Wroclaw 2019. Radost nám udělali junioři, kdy s přehledem a novou plachtou vyhrál Daniel Hubáček následovaný Vojtou Krucinou. V seniorech už to tak veselé nebylo, Vláďa Synek nenavázal na svůj loňský titul a skončil pátý, ostatní češi dopadli ještě hůř. Přesto ani letos nezůstal titul v Polsku ale odvezl si jej Max Soppa, tentokrát na Ukrajinu.
Pohodové závody byly opět doplněné procházkou po nádherné Wroclawi, návštěvou multimediální fontány u Haly stulecia která je nedaleko stanice harcerow. Před odjezdem jsme ještě krátce navštívili ve zrušené vozovně tramvají veletrh kutilů.

Wroclaw 2019: jízdy juniorů Wroclaw 2019: jízdy juniorů
VLEVO: Wroclaw 2019: jízdy juniorů.
VPRAVO: Podle počtu a věku mladých se footy v Polsku nemusí bát o svou budoucnost.
Wroclaw 2019: jízdy seniorů Wroclaw 2019: Vítězný model Maxe Soppy
VLEVO: Jízdy seniorů.
VPRAVO: Vítězný model Maxe Soppy UKR 1.
Wroclaw 2019: Stupně vítězů juniorů Wroclaw 2019: Stupně vítězů seniorů
VLEVO: Stupně vítězů juniorů.
Zleva: Vojta Krucina (CZE), Daniel Hubáček (CZE), Adrian Skrobacz, Wojtek Kasprzak a Szymon Piłka.
VPRAVO: Stupně vítězů seniorů.
Zleva: Rafał Kowalczyk, Max Soppa (UKR) a Grzegorz Czarniecki.


Na začátek stránky...

Dolní Žleb
29.6. – 30.6.2019
Do soutěže ve Žlebu se přihlásilo 9 seniorů a 3 junioři. Přes krásné počasí a mírný větřík se už po prvních jízdách ukázalo, že že v takovém počtu modelů je ježdění bez dedikovaného rozhodčího neúnosné a začínají konflikty. Proto jsem rezignoval z plachtění a pouze rozhodoval.
Mou loď (CZE 21) jsem půjčil Míšovi Šnajdrovi a podle toho, jak pak proháněl i pozdějšího vítěze, je vidět, že jeho problém je v neseřízeném modelu. Snad v příštím roce již bude mít model nový.
I Třetí Vojta krucina o mnoho nezaostal a je škoda, že nejezdí na více soutěží aby získal zkušenosti. Současně by i větší konkurence prospěla lenivějícím kaprům v rybníce.
U seniorů se jen potvrdilo, že "Buta" Daji Sebery nadále dominuje.


Výsledky Dolní Žleb 2019 včetně Footy
Na začátek stránky...


Jablonec nad Nisou - Novoveské koupaliště
31.8.2019
Letos se se změnama roztrhl pytel.... a tak se i soutěž z Proseka přestěhovala do Jablonce nad Nisou na Novoveské koupaliště. A změna to byla pozitivní. 16 soutěžících nebývá k vidění na FvČ vidět často. A navíc to byla soutěž mezinárodní, když čtyři seniorské a jeden juniorský model byly z Polska a dva z Ukrajiny.
Bohužel pět nových juniorských modelů trpělo na dětské nemoci a soutěž nedokončilo, ale po jejich vyléčení je naděje, že vzniklo nové místo, kde se bude s footynama jezdit.
Pozn.: Na příští soutěži v Třebíči už všechny footy jezdily jak mají.

Podrobněji se o soutěži rozepisuje Ladous na stránkách MoNaKa Jablonec 2019: Poprvé s plachetnicemi Footy .
Fotogalerie Ladi Douši Jablonec 31.8.2019
Výsledky Jablonec 31.8.2019

Na začátek stránky...


Třinec
7.9. – 8.9.2019

Jak jsme /zase/ zmokli na MP v Třinci – 7. – 8.9.2019
Do Ocelového města jsme se sjeli na 3.závod letošního seriálu MP. A tradičně byla slíbena voda shora i voda shůry, což se beze zbytku vyplnilo. Pro zocelený pořadatelský tým, stejně jako pro soutěžící, to ovšem nebyla žádná překážka v úmyslu užít si víkend pěkně po našem, po modelářsku.
Na start soutěže footyn se dostavilo 10 dospělých a 5 žáků a juniorů, účast velmi, velmi dobrá. Zde bych vypíchnul snahu pořadatele zatraktivnit závod footyn zakrytím části trati vzrostlým, košatým stromem, a pobíhání skiperů po břehu oživit vyčnívajícími kořeny stromů.:-))))) Na samotný závod to samozřejmě vliv nemělo, takže byly k vidění ty nejnapínavější dojezdy doslova hodné cílové kamery. Opravdu dramatické výsledky jednotlivých jízd dodaly třineckému závodu ten správný adrenalín a Daja Sebera starší v něm nakročil k celkovému vítězství v letošním ročníku MP. Stejně tak Sebastian Walenta předvedeným výkonem naznačil, že je s ním třeba počítat na příčkách nejvyšších.
Veliký dík Radku Fedorovi za soudcování a Valentýně Bujnoškové za trpělivost při zapisování výsledků. Opakováním z předešlých let už bude jen poklona pořadatelům za perfektní organizaci a průběhu celé soutěže.
ZHZ

Opět nás Zdeněk svým ostřížím zrakem a bystrou myslí odhalil... Ten strom jsme zasadili před více než 40ti lety v předtuše, že nám pomůže porazit Zdeňka s jeho megahustou sluneční plachtou. A o tom, že jsme poctivě každý rok chodili vytahovat kořeny z hlíny aby se plazily hezky po povrchu ani nemluvím.
Ó jak se stydím za své nízké činy... :-))

Co však Zdeněk nezmínil je to, že v sobotu počasí definovalo opět novou podobu bezvětří, kdy rychlost větru už musí být snad záporná anebo přechází do komplexního prostoru. Plachetnice se už nepohybovaly ani driftem. Naštěstí v neděli se počasí mírně umoudřilo a při jízdách před polednem i mírně foukalo.
Výsledky Třinec 2019 včetně Footy
Na začátek stránky...


Třebíč
21.9. – 22.9.2019

Jak foukalo a foukalo, a ještě víc a ještě víc…– MP Třebíč 2019
Poslední letošní závod MP 2019 hostila tento rok Třebíč. Po sobotním příjezdu na místo jsem s údivem zjistil, že chybí můj největší soupeř Daja, kterého údajně měl skolit na lože virus mimozemského původu. Po ověřovacím telefonátu dotyčnému mi bylo jasné, že je tomu skutečně tak! Naskýtala se mi velká šance obhájit své loňské prvenství, i když zkalená vědomím nemoci kamaráda.
Nástrahy osudu jsou ale nevyzpytatelné. Tentokrát se za nimi skrýval tým severomoravanů s jasným příkazem vyhrát, tým jabloneckých ovocnofutynářů a třebíčský Miloš „Hurikán“ Saturka. Kromě výše zmíněných „tří ran třebíčských“ zaúřadoval i vítr – minulý rok většinou nepřítomný, letos v míře nepředvidatelné, místy neovladatelné.
Při zkreslujícím pohledu na startovní listinu footy seniorů – 4 !!!!!!!!!! by leckdo mohl nabýt dojmu, že závody budou nudné. Opak byl pravdou. Ač nás bylo tak akorát do mariáše, souboje odehrávající se na trati byly na ostří nože!Dajajun, vědom si domácího pekla v případě neúspěchu, Sváťa Hubáček, rozpomenuvší se na éru svých zlatých časů, Miloš „Hurikán“ Saturka plachtící jako sám ďábel!!!!!!!!!!! Výsledky jízd občas promíchali jablonečtí ovocnáři společně s našimi empéčkovými žákovskými dravci Dádou Hubáčkem a Míšou Šnajdrem.
Zkrátka více než důstojný závěr letošního závěru MP.
Celý závod se odehrával pod přísným a nekompromisním dohledem Standy Jakeše, za což mu patří veliký dík, stejně jako jeho paní za funkci zapisovatelky. Výborný dojem z třebíčské soutěže mi pokazil jen jeden fakt – Vláďa Větrovec oznámil, že letošní závod MP v Třebíči byl poslední……..Škoda veliká,převeliká!!!
Vláďo,díky moc za Tvé úsilí a obětavost a spoustu krásných chvil na Kuchyňce při závodech MP!!!!!
ZHZ


Zde je třeba vysvětlit pro nezasvěcené jeden pojem:
ovocnofutynář - majitel footy pojmenované po ovoci ve výrazné barvě tohoto ovoce
Ovocné footyny
Ovocné footyny
A ještě jedna radostná poznámka: Třebíčští změnili své rozhodnutí a soutěž budou pořádat i nadále, minimálně v roce 2020. Díky!

Výsledky Třebíč 2019 včetně Footy
Na začátek stránky...

Písek – rybník Šarlák
6. října 2019
Jak to vypadalo na čtvrté soutěži Footy v Čechách je popsáno na stránkách Mo-Na-Ka - 25. sraz MoNaKa v Písku .
Fotogalerie Ladi Douši Písek 6.10.2019
Výsledky Písek 6.10.2019
Na začátek stránky...Praha – Park Přátelství na Proseku
26.října 2019
Poslední soutěž seriálu FvČ se oproti původně avizovaným Lužinám přesunula na Prosek.
Zúčastnilo se 9 soutěžících, oproti tradičním účastníkům tentokrát přibyli Seberovi z Třince a Tomáš Ciniburk, který si k plachetnicím odskočil od letadel.
Vyhrál již tradičně V.Synek, druhý byl T.Ciniburk následovaný D.Seberou starším.
Po sečtení všech výsledků bylo vyhlášeno i celkové pořadí seriálu, předány ceny a diplomy a tím byla také ukončena tato sezóna footy.

Fotogalerie Dalibora Sebery Prosek 26.10.2019
Výsledky Prosek 26.10.2019
A ani zpětný pohled na sezónu 2019 nemůže chybět.
Jak se nám vydařily soutěže plachetnic Footy v seriálu MP 2019.
Skončil další ročník Moravského poháru, bohužel letos ochuzený o soutěž v Blansku. Tato skutečnost byla snad jediným negativem letošních soutěží společně se stále se zhoršujícími povětrnostními podmínkami. Ty při závodech velmi často kolísaly v rozmezí od bezvětří až po nárazy síly vichřice. V takových podmínkách je už vcelku jedno kolik kdo má druhů plachet, při špatné volbě oplachtění je jízda předem ztracená.
Opět se ukázala kvalita starých dobrých Esterelek, schopných velmi dobře se vyrovnávat s větrnými poryvy na rozdíl od vypiplaných speciálů typu Buta – důkazem budiž třebíčské klání. Čímž se nijak nesnižuje zásluha skipera na řízení.:-)
Co bych jednoznačně vyzvednul jsou výkony našich žáků Dády Hubáčka a Míši Šnajdra. Oba jezdí s neskrývaným nadšením a radostí nad každou podařenou jízdou,přičemž prvně jmenovaný se už stává rovnocenným soupeřem i těm nejlepším dospělým. Určitě k tomu přispěla i rozdělená klasifikace naší kategorie podle věku, čímž vzrostla motivace mladých. Díky pořadatelům za posun správným směrem!
Dalším velkým plusem je úroveň ježdění podle pravidel. Porovnám-li závody před třemi roky a letošek, je to skok o veliký kus dopředu. Současně se ale ukázalo, že při množství a vyrovnanosti závodníků už není možná dosavadní praxe, kdy někdo ze soutěžících zároveň plnil i roli rozhodčího. Aby se zachovala vysoko nasazená laťka, měl by každou soutěž řídit rozhodčí, který nezávodí. Není to snadný úkol, ale při dobré vůli se snad bude dát i tento nutný požadavek nějak skloubit. Nezapomeňme, že po celou dobu existence soutěží footy nebyl doposud podán jediný protest!!! ...na rozdíl od jiných kategorií plachetnic…:-)
Letošní Moravský pohár Footy opět změnil majitele. Po dvou druhých místech z předešlých let jej zcela po zásluze získal Daja Sebera starší. Pohár je dle mého soudu v těch nejlepších rukou, málokdo toho dělá pro rozvoj naší kategorie tolik, jako právě Daja! Veliká gratulace ke zisku poháru a hodně úspěchů v dalších letech soutěžení! Vivat Dajus Butus!!!!
Na závěr jako vždy - obrovský dík všem pořadatelům všech letošních soutěží MP a poděkování všem soupeřům za korektní a přátelskou atmosféru na závodech!
ZHZ