You are here

Mistrovství ČR Footy 2018

TOPlist

Jednorázové mistrovství ČR třídy FOOTY 2018

se uskutečnilo v sobotu 26. a neděli 27.května 2018 opět na Výrovické přehradě u Znojma.

Pořádáni se po loňském úspěchu znovu ujal Zdeněk Hanzal (CZE 37) ze Znojma spolu se svými kolegy.
Areál kempu Výrovické přehrady se vyznačuje pěkným prostředím a zázemím zahrnujícím ubytování, stravování, přípojku elektřiny a to vše v těsné blízkosti pláže kde bude vytyčena dráha a postaveno molo.
Počasí bylo objednáno i dodáno nádherné - teplo, na nebi občas jen malý mráček, meteorology předpovídané deště se naštěstí nekonaly. Jen ten vítr... Zatímco loni nás trápily silné poryvy, letos vítr byl spíš v podobě termických závanů s průměrnou hodnotou pod 1m/s.
Soutěžící se začali sjíždět už v pátek ráno, většina dorazila po obědě. Jen mistní a jedna skupina z Polska dorazila až v sobotu ráno. Po nástupu a povinného focení s modely začaly hned jízdy juniorů, pak regata NSS a dvě kvalifikační skupiny footy seniorů. Finále "A" o 1. až 10. místo i "B" o 11.až 19. se odjely v neděli dopoledne. Vyhlášení výsledků s množstvím pohárů, hodnotných cen i krásných diplomů bylo již jen závěrečnou tečkou za příjemně stráveným víkendem u vody s nejmenšími plachtami.
O to více mrzí, že z 19 účastníků mohlo být 8 z Polska, kdy někteří to měli i 8 hodin jízdy ale z Čech dojel jen jediný zástupce Vladimír Synek!
Nad zdárným průběhem bděli tak jak loni rozhodčí z velkého jachtingu panové Bradáč a Pavka, kteří nás modeláře opět chválili jak dobře jezdíme, ale myslím si, že v některých případech by mohli být přísnější.
A ještě jednou věcí se toto mistrovství vyznačovalo - a to množstvím spálených serv. Sám jsem se dozvěděl o pěti případech.... což je poměrně nadprůměrné množství.

Doplněk VII/2018: Podle zákulisních informací, které proběhly na Mi Polska ve Wroclawi, přislíbil bývalý registrátor footy v Itálii a velký nadšenec této kategorie Flavio Faloci, že se pokusí pro příští rok zorganizovat výpravu italských soutěžících do Výrovic! Máme se tedy nač těšit!
A současně by to mohla být i výzva pro české "footynáře". Jak jsem se díval do mapy, tak z Prahy to není do Výrovic o moc dál než z Itálie, konkrétně z Janova. :-)

Opět dejme slovo hlavnímu pořadateli jak to viděl on sám:


Jaké bylo 2.Mistrovství ČR kategorie Footy?
Už druhý ročník MiČR kategorie Footy se uskutečnil opět na Výrovické přehradě u Znojma. Účast byla jen o malinko menší než loni – 19 seniorů a 3 junioři. To všem nic nemění na stoupající kvalitě sešlé konkurence, která byla letos nesporně vyšší. Lví podíl na této skutečnosti měli polští kolegové, kteří přijeli s novými Sharky. Pawel Dejnak navíc předvedl krásnou futynu Ice. Nutno podotknout, že stejně skvělou novou lodí se ukázala být Dajova Buta 1 – nebýt volšových ručiček jejího skipera a trochy smůly, mohla skončit druhá, hned za zatím nepřekonatelným Breithornem Vládi Synka. Ten obhájil zcela po zásluze svůj loňský mistrovský titul a to s výrazným bodovým náskokem před Adamem Marcinkowským.
Ač byly opět povětrnostní podmínky ne zrovna stálé a ideální, na soubojích v jednotlivých jízdách toto nebylo znát. Téměř všichni si s nimi dokázali poradit a k vidění byly napínavé dojížky k cílové metě s minimálními rozdíly.
Jediná věc mně nemile překvapila. Ač mám před polskými kolegy velikou úctu a obdiv co všechno pro rozvoj kategorie dělají a jsou schopni obětovat, docela jsem byl šokován jejich nedodržováním základních pravidel jachtingu. Velmi často se stávalo, že lodě s přednostním právem jízdy musely uhýbat právě polským lodím, které se draly nekompromisně vpřed. Naši rozhodčí, ač profesionálové, byli příliš benevolentní a tresty za porušování pravidel přicházely jen velmi zřídka.
S tímto nešvarem je třeba v každém případě něco udělat. Když už se 1x za rok sejdeme na svátku nejmenších plachetnic, měl by proběhnout podle všech pravidel v duchu fair-play. I přes tento jediný nedostatek proběhlo mistrovství v přátelské a družné atmosféře a všem účastníkům patří veliké poděkování za účast.
Díky všem!!!!!!
ZHZ


A během času se mi dostal do rukou i pohled nezúčastněného diváka.

Mistrovství ČR Footy 2018 očima pozorovatele.
Abych vypadl ze stereotypu (víkend na chalupě), napadlo mě zajet se podívat na Výrovickou přehradu, na závody Mistrovství ČR Footy spojené s regatou O Znojemskou okurku. Akce probíhala ve dnech 25. – 27. 5. 2018.
Jedním z hlavních argumentů bylo mimo jiné i to, že můj dlouholetý kamarád Vláďa Synek v tomto mistrovství nejen závodil, ale navíc měl v pronajaté chatce jedno volné místo. Zároveň jsem tento výlet pojal jako možnost potkat osobně lidi, se kterými se znám jen „virtuálně“ a eventuálně poznat další „postižené“.
Dorazil jsem v sobotu před devátou, těsně před startem rozjížděk kategorie juniorů. Následovaly rozjížďky regaty a potom rozjížďky footy seniorů. Jak jsem zjistil, byla přítomná i šestičlenná výprava z Polska. Páteční večerní odborné konzultace a výměna zkušeností byly podle dostupných informací velice intenzivní a náročné, což se nejspíš trošičku podepsalo na kondici některých soutěžících.
V sobotu byl sice avizován táborák, ale po pátečním večeru a celodenním sobotním klání na něj nakonec nedošlo. Ale i tak to byl pěkný den, pro mě hodně zajímavý. V neděli pak proběhly finálové jízdy.
Počasí bylo po oba dny takřka ukázkové, tedy až na vítr, který se choval dost nevyzpytatelně, jak s ohledem na sílu, tak i na směr. Všichni však statečně bojovali a rozjížďky proběhly podle plánu, odjelo se 6 kvalifikačních a 8 finálových rozjížděk. Problematický vítr nakonec závodu přidal na dramatičnosti.
I když … jak se to vezme. Pokud jde o vítěze třídy footy v seniorech, byl zachován status quo z minulého mistrovství, totiž, že zlatou trofej si odvezl Vláďa Synek. A aby se to nepletlo, stejnou cenu si odvezl i z regaty. V juniorech ve „footynách“ zvítězil Daniel Hubáček.
Celkově se celé mistrovství vydařilo především díky obrovskému nasazení hlavního organizátora Zdeňka Hanzala a jeho přátel a kolegů. Veliké díky! Skvělé počasí už bylo jen třešničkou na dortu…

Mistrovství ČR footy 2018 skončilo – ať žije ČR footy 2019!

Zdeněk Bílek


V kategorii juniorů se umístili:

  1. Daniel Hubáček CZE 43
  2. Vojtěch Krucina CZE 61
  3. Adrian Skrobacz POL 28

A v kategorii seniorů na stupních vítězů stanuli:
  1. Vladimír Synek CZE 35
  2. Adam Marcinkowski POL 69
  3. Zdeněk Hanzal CZE 17

V přidružené regatě "O znojemskou okurku" to dopadlo takto:
Třída RG-65 1. Synek Vladimír 2. Pikner Pavel 3.Walenta Sebastian
Třída NSS 1m 1. Walenta René 2. František David 3.Hanzal Zdeněk

Výsledky MiČR Footy 2018

MiČR Footy 2018 v článku na MoNaKu"

Pár fotografií, videí a galerií:
MiČR Footy 2018
Video z MiČR Footy 2018 na YouTube
Fotogajerie Tomáše Krejčího
Fotogalerie Františka Chmelky
Pra Dědek video z regaty NSS