You are here

Mistrovství ČR Footy 2018

TOPlist

Jednorázové mistrovství ČR třídy FOOTY 2018

se uskutečnilo v sobotu 26. a neděli 27.května 2018 opět na Výrovické přehradě u Znojma.

Pořádáni se po loňském úspěchu znovu ujal Zdeněk Hanzal (CZE 37) ze Znojma spolu se svými kolegy.
Areál kempu Výrovické přehrady se vyznačuje pěkným prostředím a zázemím zahrnujícím ubytování, stravování, přípojku elektřiny a to vše v těsné blízkosti pláže kde bude vytyčena dráha a postaveno molo.
Počasí bylo objednáno i dodáno nádherné - teplo, na nebi občas jen malý mráček, meteorology předpovídané deště se naštěstí nekonaly. Jen ten vítr... Zatímco loni nás trápily silné poryvy, letos vítr byl spíš v podobě termických závanů s průměrnou hodnotou pod 1m/s.
Soutěžící se začali sjíždět už v pátek ráno, většina dorazila po obědě. Jen mistní a jedna skupina z Polska dorazila až v sobotu ráno. Po nástupu a povinného focení s modely začaly hned jízdy juniorů, pak regata NSS a dvě kvalifikační skupiny footy seniorů. Finále "A" o 1. až 10. místo i "B" o 11.až 19. se odjely v neděli dopoledne. Vyhlášení výsledků s množstvím pohárů, hodnotných cen i krásných diplomů bylo již jen závěrečnou tečkou za příjemně stráveným víkendem u vody s nejmenšími plachtami.
O to více mrzí, že z 19 účastníků mohlo být 8 z Polska, kdy někteří to měli i 8 hodin jízdy ale z Čech dojel jen jediný zástupce Vladimír Synek!
Nad zdárným průběhem bděli tak jak loni rozhodčí z velkého jachtingu panové Bradáč a Pavka, kteří nás modeláře opět chválili jak dobře jezdíme, ale myslím si, že v některých případech by mohli být přísnější.
A ještě jednou věcí se toto mistrovství vyznačovalo - a to množstvím spálených serv. Sám jsem se dozvěděl o pěti případech.... což je poměrně nadprůměrné množství.

Opět dejme slovo hlavnímu pořadateli jak to viděl on sám:

Jaké bylo 2.Mistrovství ČR kategorie Footy?
Už druhý ročník MiČR kategorie Footy se uskutečnil opět na Výrovické přehradě u Znojma. Účast byla jen o malinko menší než loni – 19 seniorů a 3 junioři. To všem nic nemění na stoupající kvalitě sešlé konkurence, která byla letos nesporně vyšší. Lví podíl na této skutečnosti měli polští kolegové, kteří přijeli s novými Sharky. Pawel Dejnak navíc předvedl krásnou futynu Ice. Nutno podotknout, že stejně skvělou novou lodí se ukázala být Dajova Buta 1 – nebýt volšových ručiček jejího skipera a trochy smůly, mohla skončit druhá, hned za zatím nepřekonatelným Breithornem Vládi Synka. Ten obhájil zcela po zásluze svůj loňský mistrovský titul a to s výrazným bodovým náskokem před Adamem Marcinkowským.
Ač byly opět povětrnostní podmínky ne zrovna stálé a ideální, na soubojích v jednotlivých jízdách toto nebylo znát. Téměř všichni si s nimi dokázali poradit a k vidění byly napínavé dojížky k cílové metě s minimálními rozdíly.
Jediná věc mně nemile překvapila. Ač mám před polskými kolegy velikou úctu a obdiv co všechno pro rozvoj kategorie dělají a jsou schopni obětovat, docela jsem byl šokován jejich nedodržováním základních pravidel jachtingu. Velmi často se stávalo, že lodě s přednostním právem jízdy musely uhýbat právě polským lodím, které se draly nekompromisně vpřed. Naši rozhodčí, ač profesionálové, byli příliš benevolentní a tresty za porušování pravidel přicházely jen velmi zřídka.
S tímto nešvarem je třeba v každém případě něco udělat. Když už se 1x za rok sejdeme na svátku nejmenších plachetnic, měl by proběhnout podle všech pravidel v duchu fair-play. I přes tento jediný nedostatek proběhlo mistrovství v přátelské a družné atmosféře a všem účastníkům patří veliké poděkování za účast.
Díky všem!!!!!!
ZHZ

V kategorii juniorů se umístili:

  1. Daniel Hubáček CZE 43
  2. Vojtěch Krucina CZE 61
  3. Adrian Skrobacz POL 28

A v kategorii seniorů na stupních vítězů stanuli:
  1. Vladimír Synek CZE 35
  2. Adam Marcinkowski POL 69
  3. Zdeněk Hanzal CZE 17

V přidružené regatě "O znojemskou okurku" to dopadlo takto:
Třída RG-65 1. Synek Vladimír 2. Pikner Pavel 3.Walenta Sebastian
Třída NSS 1m 1. Walenta René 2. František David 3.Hanzal Zdeněk

Výsledky MiČR Footy 2018

Pár fotografií, videí a galerií:
MiČR Footy 2018
Tomáš Krejčí
Pra Dědek video z regaty NSS