You are here

Footy 2020

TOPlist

Soutěže třídy FOOTY v roce 2020.

Soutěžní sezóna 2020 byla těžce poznamenaní pandemií COVID-19 a z ní plynoucími omezeními cestování a setkávání se. Z pěti naplánovaných soutěží při Moravském poháru se uskutečnily pouze dvě, seriál Footy v Čechách byl postižen méně, protože většinu akcí má spíše v létě, kdy omezení nebyla tak přísná a také nemá pevně vázané termíny akcí, takže mnohé se posouvaly.
Taktéž na Mistrovství ČR v Dráchově se usmálo štěstí a mohlo se konat, byť s počasím to nebylo moc valné.
Zahraniční akce byly omezeními rovněž poznamenány, odpadlo Mistrovství Polska ve Wrocławi, které bylo nahrazeno na podzim akcí v Bytomi Odrzanskiej.
Kromě těchto primárně soutěžních akcí se footy objevily i na soutěžním setkání na Laši a na soustředění RC plachetnic RG-65 a Footy na Těrlicku.20.-21.6.2020 4.jednorázové mistrovství ČR třídy FOOTY


Moravský pohár 2020

27.-28.6.2020Dolní Žleb - přírodní koupaliště Výsledky
12.-13.9.2020Třinec – nádrž Kanaďanka Výsledky
Soutěže v Sedlejově, Tvarožné Lhotě na Lučině a v Třebíči se nekonaly.

Footy v Čechách 2020 (MoNaKo)

6.6.2020 Praha – Stodůlecký rybník na Lužinách
1.8.2020 Praha – Stodůlecký rybník na Lužinách
5.9.2020 Jablonec nad Nisou - Novoveské koupaliště
13.9.2020Písek – rybník Šarlák
11.10.2020 Tábor - Sokolská plovárna


A teď se podívejme na jednotlivé soutěže podrobněji. Mistrovství republiky se věnujeme na samostatné stránce, a tak začněme Moravským pohárem.Moravský pohár 2020.
Dolní Žleb (MP)
27.6. – 28.6.2020

Moravský pohár – Dolní Žleb 27. – 28.6 2020

Po dlouhé době přišla skvělá zpráva, že se uskuteční MP v Dolním Žlebu. Do soutěže se přihlásilo 78 soutěžících, z toho jen do kategorie Footy 10 juniorů a 10 seniorů. Přijeli také "ovocnofootynáři" z Jablonce nad Nisou. První debut na MP si odbyla Tereza Seberová se svým modelem Breithorn. Při tak velkém počtu modelů se rozhodlo, že budou jezdit samostatně junioři a senioři, sice z časových důvodů souběžně ale na odlišných kursech.
V sobotu bylo krásné slunečné počasí s mírným vánkem. Juniory si vzal pod svá křídla Standa Jakeš, který jim vysvětlil i nějaká pravidla. Seniory soudcovala Val Bujnošková. V jízdách to bylo opravdu zajímavé jak u juniorů, tak u seniorů. Za první soutěžní den jsme stihli slušných 12 jízd.
Druhý soutěžní den, v neděli, bylo opět krásně a se středním mírným větrem. Hned z rána jezdili jenom junioři. Bylo se opravdu na co dívat. Poslední jízdy byly domluveny na 12. hodinu. A opět bylo na co koukat. Nakonec se za celý víkend stihlo odjezdit 25 jízd. V juniorech zvítězil Daniel Hubáček a v seniorech Dalibor Sebera starší.
Dalibor Sebera ml.

Junioři jezdili tradičně na trati pro makety ... a senioři obsadili trať pro EX-A
Junioři jezdili tradičně na trati pro makety a senioři obsadili trať pro EX-A. Ta byla trochu schovaná za stromy a tak se na ní vyskytovaly místa kde nefoukalo anebo se vítr nevyzpytatelně točil.

Výsledky
Fotky Ladi Douši ze Žlebu 2020.
Fotogalerie KUBIK-Team.

Reportáž z celého víkendu na MoNaKu.


Na začátek stránky...


Třinec (MP)
12.9. – 13.9.2020

Před startem. Soutěž v Třinci byla poznamenána celkově nižší účastí, konkrétně ve třídě FOOTY soutěžili jen 3 junioři a 7 seniorů. Kromě toho, že v Třinci je tradičně nižžší účast, tentokrát se k tomu přidala situace celého roku a špatná předpověď počasí. Ta se naštěstí nevyplnila, respektive déšť si vybral svou chvilku v noci a po ukončení soutěže. Měli jsme kliku.
Menší štěstí jsme už měli na vítr. Bylo klasické Kanaďankovské bezvětří, za celý víkend se odjely jen tři jízdy. A tak došlo k tomu, že soutěžící na prvních třech místech měli stejný počet bodů. U jednoho bylo možno uplatnit pravidlo o lepší škrtané jízdě, ale René Walenta a Dalibor Sebera st. měli každý po jednom prvním, jednom druhém a jednom třetím místě. A tak o vítězi musel rozhodnout los. Ten byl příznivější pro Renka Walentu čímž se stal vítězem.
V juniorech to bylo poměrně jednoznačné, je třeba ale zmínit novou tvář u plachetnic - Matěje Kubíčka z Ostravy-Poruby. Byla to jeho první soutěž a tak teprve sbírá zkušenosti a seznamuje se s modelem.

Výsledky
Fotogalerie KUBIK-Team.
Jiný pohled na soutěž od KUBIK-Teamu.


Na začátek stránky...


Protože se uskutečnily jen dvě soutěže, bylo rozhodnuto, že v roce 2020 se nebude seriál Moravského poháru vyhodnocovat jako celek a poháry nebudou uděleny.


FOOTY v Čechách 2020.
První soutěž v květnu byla sice zrušena ale ostatní, byť některé se změnou termínu, se uskutečnily.
Informace o tomto seriálu budou strohé, obvykle se skládající jen z výsledků a odkazu na článek na MoNaKu protože psát o něčem, čehož jsem se neúčastnil se nehodí a jiní zpravodajové se nenašli. Tak alespoň takto telegraficky.


Lužiny (FvČ)
6.6.2020

Jarní Luziny byly přeloženy z dřívějšího termínu, ale nakonec se povedly. Více na MoNaKu

Výsledky

Fotogalerie L.Douši
Fotogalerie V.Kuchty
Fotogalerie M.FilipaLužiny (FvČ)
1.8.2020

Akce za krásného počasí spojená s nočními jízdami se podle všeho vydařila. Přečíst si o ní můžete v reportáži na MoNaKu .

Výsledky

Fotogalerie M.Kozáka
Fotogalerie L.Douši


Na začátek stránky...


Jablonec nad Nisou (FvČ) - Novoveské koupaliště
1.8.2020

Třetí soutěž byla součástí tradiční, už 53. Jablonecké kotvy.
Opět podrobnější popis na MoNaKu, a protože soutěž měla díky účasti soutěžících z Polska mezinárodní rozměr, tak tentokrát přidáme i pohled ze zahraničí.

Výsledky
Fotogalerie L.Douši


Na začátek stránky...


Písek (FvČ) – rybník Šarlák
13. září 2020

Akce byla náhradou za jarní Písek, který byl zrušen.
Podle reportáže na MoNaKu šlo o akci skromnou ale pohodovou.

Výsledky

Fotogalerie L.Douši
Fotogalerie V.Kuchty
A tentokrát i videosnímek V.Synka


Na začátek stránky...


Tábor (FvČ) - Sokolské koupaliště
11.10.2020
Soutěž v nové lokalitě měla původně být součástí větší přehlídky parních strojů, ale z toho nakonec sešlo a zůstaly jen footy.
Povídání o soutěži

Výsledky


Na začátek stránky...Po počátečních peripetiích se nakonec uskutečnilo všech pět plánovaných soutěží byť některé se skromnější účastí.
Ale i tak se alespoň jedné soutěže zúčastnilo 15 seniorů a 8 juniorů z ČR i Polska.
Vítězem se stal Vladimír Synek , na druhém místě skončil Tomáš Ciniburk a třetí Jan Kubele.
V juniorech zvítězil David Heinl, druhý byl Adrian Skrobacz z Polska a třetí Matěj Sedmík.
Celkové výsledky Footy v Čechách


Na začátek stránky...Kromě obou seriálů se uskutečnilo i několik samostatných akcí ať již plně nebo částečně zaměřených na třídu FOOTY.


Těrlicko - soustředění.
7.- 9.srpna 2020

Mimo tyto seriály jsme byli díky protagonistovi třídy RG-65 Honzovi Hykovi pozváni na soustředění plachetnic RG-65 a Footy v jachtklubu na Těrlicku.
Pozvání přijali kromě severomoravské skupiny i kolegové z polské Bytomi.
Článek o soustředění na Těrlicku z pera D.Sebery st.


Na začátek stránky...


Ostrava-Třebovice - Lodivod za branou.
6.června 2020

V popředí slalomka, vzadu footyny. Velmi aktivní modelářský spolek "KUBIK-Team" uspořádal už 4. ročník setkání spojeného s zjednodušenou soutěží pro začínající i zkušené, se spoustou kategorií které se už moc nejezdí s názvem Lodivod, dříve Třebovický přístav.
Letos se jmenoval Lodivod za branou. Proč? Protože vládní opatření proti epidemii COVIDu v té době umožnily shromáždění jen omezeného počtu osob a tak Lodivod byl jen pro zvané. A také celý areál rybníčku Laša je oplocen a vjíždí se tam masivní branou, která byla po celou dobu akce zavřena. Takže opravdu jsme byli "za branou".
Jeden má vítr zleva, druhý zprava a třetí nemá nic. Počasí bylo jak na objednávku - teplo, sluníčko svítilo jak o závod, vítr pofukoval, ale díky okolním budovám, stromům se točil jak pověstný "vítr v bedně". Takže nebyly vyjímečné situace, kdy z plného zadního větru přišla facka protivětru, stačilo později odstartovat a zatím co první jeli celé kolo na zaďák, ti co odstartovali později se celou trasu potýkali s protivětrem. Ale co, všichni to měli stejné a i v takových podmínkách se soutěží. Takže jako tréning to bylo vynikající.
Už se našla... Při jedné z jízd Dáda Hubáček ztratil poklop (asi jej vyhodila zaháknutá otěž) a footyna byla... ...a najednou nebyla. Nikdo ji neviděl se potápět, a to ani její kapitán. A to bylo u bóje kam se dívalo hodně lidí včetně rozhodčího. Naštěstí je Laša mělký a model se podařilo vytáhnout podběrákem. Ani škody na modelu nebyly nijak závažné.
Máte tady nějaké srážky: vylovení, odbahnění vysušení...
Článek o akci na domovských stránkách KUBIK-Teamu. Doporučuji si je projít, jsou tam zajímavé věci.
Fotogalerie


Na začátek stránky...


Ze zahraničních akcí, kterých se účastníme, bylo Mistrovství Polska třídy Footy ve Wrocławi zrušeno.
Nicméně polští kolegové se rozhodli na závěr sezóny uspořádat regatu o Pohár západního Polska, jako částečnou náhradu za neuskutečněné Mistrovství Polska.

Bytom Odrzanski (PL) – Regata o Puchar Polski Zachodniej
3.října 2020

Soutěž v třídě Footy - Pohár Západního Polska, Bytom Odrzański
Namísto téměř již tradičního open mistrovství Polska, které letos neproběhlo díky omezením spojených s Covid-19, se letos 3. října uskutečnil Pohár Západního Polska RC plachetnic v třídě Footy.
Závody organizoval modelářský klub z polského města Bytom Odrzański a uskutečnily se soutěže ve 3 věkových kategoriích. Žáci, junioři a senioři. Nejmladší kategorie se zúčastnilo 5 závodníků, junioři se utkali jen ve třech, zato seniorů se sešlo 17. Nejmladší kategorie byla obsazená pouze polskými závodníky, v juniorech byl jeden závodník – tedy vlastně závodnice – z Česka. Byla jí Tereza Seberová (CZE-13) z Třince, která oba soupeře doslova převálcovala a odvezla si ve své kategorii zlatou medaili a Pohár Západního Polska. Vzhledem k malému počtu závodníků jezdili junioři společně se seniory obou skupin a díky tomu absolvovali asi 16 jízd. Tereza si vedla velmi dobře a minimálně v jedné společné jízdě se jí dokonce podařilo dojet jako první, bez ohledu na kategorii. Jen tak dál!
Kategorie seniorů se sešla ze 3 zemí. Z hostitelského Polska bylo 11 závodníků, z ČR přijeli 4 účastníci a nejmenší zastoupení měla Ukrajina, kterou reprezentoval mladší pár, který momentálně žije v Polsku. Vzhledem k počtu seniorů proběhlo rozlosování do 2 skupin. Každá skupina absolvovala 5 kvalifikačních rozjížděk a 3 finálové rozjížďky.
Vítězství a tím i pohár zůstalo tentokrát „doma“ v Polsku. První místo obsadil Grzegorz Czarniecki (POL-92), o jeden bod za ním zaostal Vladimír Synek (CZE-35) a na třetím místě skončil Dalibor Sebera starší (CZE-67). Ani zbylí 2 senioři si nevedli špatně. Ladislav Douša (CZE-22) si dojel pro 6. místo a Dalibor Sebera mladší (CZE-98) pro 7. místo. Myslím, že se naše reprezentace nemusí za své výkony stydět.
Počasí bylo jak na pozdní roční dobu doslova skvělé. Celý den byl slunečný a nezvykle teplý, spousta účastníků byla oblečená v tričku s krátkým rukávem a v šortkách. O podmínkách pro plachtění už nelze hovořit v superlativech. Vítr sice foukal prakticky celý den, ale síla i směr se měnily prakticky nepřetržitě. Všichni dost často laborovali s velikostí oplachtění a někdy se to dost projevilo na výkonech v jednotlivých rozjížďkách.
Celkově se nedá regata v Bytomiu Odrzańskim hodnotit jinak než dobře. Dobrá organizace, početná účast, skvělé počasí a přátelská atmosféra. Obě výpravy z Česka byly velmi úspěšné. Co víc si člověk může přát? Asi nám zatím nezbývá nic jiného než se těšit na další ročník…
Zdenek Bílek

Video točené z dronu ukazující celý areál.
Článek o soutěži v místním tisku. http://www.mo-na-ko.cz/php/portal/view.php?cisloclanku=2020110002&nazevc...


Na začátek stránky...